Nowy numer 15/2024 Archiwum

Żagań. Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przejdź do galerii

W niedzielę 1 września w Żaganiu mieszkańcy Ziemi Lubuskiej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczcili pamięć bohaterów największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii świata.

Pamięć o tamtych wydarzeniach przywołano w Żaganiu podczas wojewódzkich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody zorganizowali wspólnie  Władysław Dajczak, wojewoda lubuski, oraz dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Uroczystości zainaugurowała Msza św. odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta w intencji ofiar II wojny światowej. Tuż po niej, na placu Generała Maczka miał miejsce uroczysty apel, podczas którego upamiętniono obrońców ojczyzny z tragicznego września 1939 roku oraz ofiary i żołnierzy walczących na wszystkich wojennych frontach najkrwawszego konfliktu zbrojnego w naszej historii.

– II wojna światowa to wydarzenie odległe w czasie, a jednak wciąż żywe. Żywe w pamięci pokolenia, które było jej uczestnikiem i świadkiem. Żywe również dla nas, którzy te straszne dni znamy jedynie z opowieści ojców i dziadków oraz z lekcji historii. (…) Polacy byli pierwszym narodem, który z bronią w ręku przeciwstawił się agresorowi. Polscy żołnierze swą walecznością dali przykład innym narodom – swoją ofiarą nie obudziliśmy jednak sumienia świata. (…) Dla Polaków historia to coś więcej niż tylko fakty z przeszłości. To pamięć należna naszym rodakom, którzy w czasie wojny zachowali się tak jak trzeba. To pamięć dla ich bohaterstwa i szacunek dla ich dokonań, to pielęgnowanie wartości, które decydują o naszym człowieczeństwie, by nigdy do takich zbrodni, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej, nie doszło – mówił w swym przemówieniu gen. dyw. Stanisław Czosnek.

W Żaganiu do wspólnego apelu stanęli weterani wojenni, kombatanci, harcerze, władze rządowe i samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych, a także przybyli mieszkańcy miasta. Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe, gdyż na żagańskim placu Generała Maczka znajduje się pomnik wzniesiony ku czci 1. Dywizji Pancernej i jej dowódcy oraz 1. Korpusu Pancernego. Ponadto wmurowane zostały tam urny z ziemią z pól bitewnych uświęconą żołnierską krwią. Odbywające się w tych dniach uroczystości i apele w miejscach symbolizujących walkę i bohaterstwo żołnierza polskiego stanowią stały element służby w jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji.

Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez żagański 11 batalion dowodzenia oraz orkiestra wojskowa garnizonu Żagań. Ponadto na placu stanęły pododdziały wystawione przez: 34. Brygadę Kawalerii Pancernej, 11 batalion remontowy, 35 dywizjon rakietowy, Policję Państwową i Państwową Straż Pożarną oraz klasę mundurową z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy