Nowy numer 03/2020 Archiwum

Eko-spotkanie katolików z całego świata

W niewielkim brytyjskim miasteczku Alton, od 28 sierpnia do 3 września, odbyło się międzynarodowe spotkanie katolików skupionych wokół wartości zawartych w papieskiej encyklice "Laudato si'". Wśród nich była też nasza diecezjanka.

Na zaproszenie brytyjskiej organizacji CAFOD (katolicka organizacja charytatywna) przyjechało wielu młodych ludzi z całego świata. – Oczywiście wśród nich nie zabrakło Polaków, aby wspólnie, w klimacie wiary, pochylić się nad problematyką ochrony środowiska, zmianami klimatycznymi i związaną z tym blisko sytuacją społeczną w różnych miejscach na ziemi – wyjaśnia Anna Kobylińska, diecezjalna animatorka projektu Caritas Laudato Si', która wzięła udział w spotkaniu.

– W trosce o nasz wspólny dom wymienialiśmy doświadczenia związane z funkcjonowaniem w naszej codzienności, dotykaliśmy różnic pomiędzy krajami i kulturami, a z drugiej strony stale odwoływaliśmy się do tego, co dla nas wszystkich wspólne i uniwersalne, czyli do wiary w Boga i troski o naszą planetę – dodaje.

Części teoretyczne przeplatały się z praktycznymi i owocowały wieloma kreatywnymi pomysłami. – Przykładowo zostaliśmy zaproszeni do nagrania własnych mini filmów dotyczących ekologii, pogłębienia własnych motywacji związanych z troską o ziemię czy też do warsztatów praktycznego wykorzystania mediów społecznościowych. Dla każdego coś dobrego – tłumaczy Anna Kobylińska.

Uczestnikom spotkania towarzyszyli specjaliści, którzy dzielili się swoim bogatym doświadczeniem w zakresie eko-tematów. – Nasza polska ekipa składała się z kilku osób, w tym z animatorów diecezjalnych wspólnoty Caritas Laudato Si', a więc również z naszej diecezji, która jako jedna z pięciu w Polsce jest zaangażowana w projekt Caritas Polska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Ekologia integralna encykliki Laudato si' w działaniach wspólnot Caritas i społeczności lokalnych" – wyjaśnia diecezjanka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama