Plac Generała Maczka w Żaganiu 12 października stał się areną najważniejszego dnia tegorocznych obchodów święta 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).
Tego dnia wspólnie w szeregu stanęli żołnierze wszystkich jednostek Czarnej Dywizji, aby celebrować święto jedynego pancernego związku taktycznego Wojsk Lądowych.
Punktualnie o godzinie szesnastej, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, dowódca Czarnej Dywizji - gen. dyw. Stanisław Czosnek - przyjął meldunek od dowódcy uroczystości płk. Adama Luzyńczyka, tym samym rozpoczął się uroczysty apel zorganizowany z okazji święta.
W święto Czarnej Dywizji na uroczystym apelu stawili się zaproszeni goście, wśród których byli między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, byli dowódcy Czarnej Dywizji, żołnierze armii sojuszniczych, duchowieństwo, reprezentanci środowisk kombatanckich oraz byłych żołnierzy, stowarzyszeń kombatanckich i wojskowych, licznie przybyli mieszkańcy miasta oraz dzieci i młodzież żagańskich szkół.
Podczas uroczystości, pod powiewającą biało-czerwoną flagą, przy dźwiękach hymnu państwowego, w jednym szeregu stanęli żołnierze dowództwa dywizji oraz reprezentanci podległych jednostek wojskowych. Kompanię honorową wystawiła 1. Kompania Łączności z żagańskiego 11. Batalionu Dowodzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dwie orkiestry wojskowe ze Świnoujścia oraz Żagania.
- Dziś żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej Czarnej Dywizji stają przed Państwem - osobami zaangażowanymi wspólnie z dywizją w sprawy obronności i sympatykami naszej dywizji, aby podziękować za wszystkie słowa i czyny, za doskonałą, nie zawsze przecież łatwą współpracę, za każde działanie, które przyczyniło się do rozwoju 11DKPanc i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, regionu i lokalnej społeczności - mówił witając gości gen. dyw. S. Czosnek
Uroczystość to okazja do podsumowań oraz do nagrodzenia i uhonorowania wysiłku żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej, którzy otrzymali odznaczenia i medale resortowe, mianowania na kolejne wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnienia honorowe i pamiątkowe odznaki honorowe 11LDKPanc.
W czasie uroczystości, za szczególe zasługi oraz upowszechnianie i popularyzację osiągnięć dywizji, a także kształtowanie pozytywnego jej wizerunku w środowisku cywilnym, corocznie nadawane są Odznaki Pamiątkowe 11LDKPanc, które otrzymali między innymi: Henryk Janowicz - starosta powiatu żagańskiego, Andrzej Katarzyniec - burmistrz Żagania oraz Tomasz Burchardt - redaktor TVP INFO.
W tym dniu największy należny szacunek i poważanie zostały złożone na ręce przybyłych weteranów i kombatantów, którzy służyli tych jednostkach wojskowych, których tradycje 11LDKPanc dziedziczy i kultywuje.
- Wyrazy wdzięczności kieruję do naszych weteranów i kombatantów, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem i pozytywnymi emocjami, jakże niezbędnymi do tworzenia Esprit de corps naszej dywizji - mówił gen. dyw. S. Czosnek.
Odczytano także list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do uczestników święta dywizji, w którym można przeczytać: „11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, to elita Wojska Polskiego. (…) Czarna Dywizja jest pancernym ramieniem Wojska Polskiego, a jej żołnierze znakomicie wyszkolonymi profesjonalistami, gotowymi do szybkiego i skutecznego działania w obronie polskich granic. Od lat dywizja z sukcesami uczestniczy także w utrzymaniu pokoju i stabilności w najbardziej zapalnych punktach świata, w tym na Bałkanach, w Iraku, Czadzie, Afganistanie. Są obecni zarówno we współpracy wojskowej w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej. Osiągnięcia Czarnej Dywizji, to efekt ciężkiej i sumiennej służby i pracy.”
Dla uczczenia pamięci żołnierzy, którzy oddali życie podczas wojen i bitew w obronie ojczyzny oraz poległych w misjach poza granicami państwa oddana została salwa honorowa, a trębacze zagrali sygnał „Śpij kolego”.
Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów była defilada pododdziałów.