powrót
Wiara.pl - Serwis

Zielonogórsko-Gorzowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
zgg.gosc.pl → Wiadomości z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej → Akcja "Kromka chleba dla sąsiada" i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie
Akcja "Kromka chleba dla sąsiada" i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie  
W Niedzielę św. Franciszka nie mogło zabraknąć błogosławieństwa dla zwierząt. Krzysztof Król /Foto Gość

Akcja "Kromka chleba dla sąsiada" i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie przejdź do galerii

Diecezjalne obchody akcji "Kromka chleba dla sąsiada", Niedziela św. Franciszka i Eko Piknik - to wszystko odbyło się 22 września w Jaczowie.

Krzysztof Król

|

GOSC.PL

dodane 22.09.2019 15:00
0

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Niedziela św. Franciszka w Jaczowie
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Pasterz diecezji w homilii odniósł się do encykliki papieża Franciszka Laudato Si'. – Encyklika bierze swój tytuł od wezwania św. Franciszka: "Laudato Si’, mi’ Signore", (Chwalę Ciebie, Panie), który w Pieśni słonecznej przypomina, że ziemia, nasz wspólny dom, "jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona" – mówił pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zauważył również, że obecnie ta ziemia jest poniewierana i plądrowana, dlatego papież Franciszek zaprasza nas do "ekologicznego nawrócenia". – To znaczy, wzywa do "zmiany trasy", do uznania pilności i piękna wyzwania, które jawi się przed nami w obliczu "troski o wspólny dom". Równocześnie papież Franciszek przyznaje, że "dostrzegamy rosnącą wrażliwość na środowisko i troskę o przyrodę oraz szczere i pełne bólu obawy o to, co się dzieje z naszą planetą". Pozwala to na spoglądanie z nadzieją, która przenika całą encyklikę i wysyła wszystkim jasne i przesycone nadzieją przesłanie: "Ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu". W tej współpracy zawiera się także troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją – podkreślił biskup.

– Jedną z przyczyn kryzysu ekologicznego jest chciwość, na którą zwrócił uwagę prorok Amos z pierwszego czytania. Chęć zysku, chęć bogacenia się za wszelką cenę może prowadzić do niszczenia i degradacji przyrody, ale przede wszystkim drugiego człowieka – dodał.

Po Mszy odbył się Eko Piknik zorganizowany przez diecezjalną Caritas i parafię z Jaczowa. Był m.in. ekostoiska, porady dietetyka, warsztaty, strefa dla dzieci, łańcuch dobrych praktyk i strefa zdrowego jedzenia. – Wspólne świętowanie związane jest z nowym projektem ekologicznym Caritas Polska, w którym uczestniczy również nasza Caritas. Projekt ma podnieść świadomość i kształtować postawy ekologiczne – wyjaśnia Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas.

– Jednocześnie obchody Niedzieli św. Franciszka łączymy z akcją "Kromka chleba dla sąsiada", która kieruje naszą uwagę na samotnych, opuszczonych i potrzebujących, tych, którzy są blisko nas, szczególnie seniorów, ale i na tych, którzy na co dzień im pomagają, na ludzi skupionych wokół misji Caritas – dodaje.

W trakcie pikniku odbyła się akcja charytatywna wspierająca Schronisko Caritas dla Bezdomnych Mężczyzn w Żukowicach.

1 / 1
Akcja "Kromka chleba dla sąsiada" i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Foto Gość DODANE 22.09.2019 AKTUALIZACJA 22.09.2019

Akcja "Kromka chleba dla sąsiada" i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Diecezjalne obchody akcji "Kromka chleba dla sąsiada" i Niedziela św. Franciszka odbyły się 22 września w Jaczowie. Po Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego odbył się Eko Piknik.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP TADEUSZ LITYŃSKI
  • CARITAS
  • DIECEZJA ZIELONGÓRSKO-GORZOWSKA
  • JACZÓW

Polecane w subskrypcji

  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Na pożegnanie papieża Franciszka i z modlitwą o pokój na świecie. Na Białych Morzach w Krakowie zabrzmiała Symfonia Miłosierdzia
    • Kościół
    • Magdalena Dobrzyniak
    Na pożegnanie papieża Franciszka i z modlitwą o pokój na świecie. Na Białych Morzach w Krakowie zabrzmiała Symfonia Miłosierdzia
  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
  • Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE