Na żagańskim poligonie 23 września zainaugurowano Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań - 2019. Uczniowie rozpoczynają rywalizację, o miano najlepszej klasy o profilu mundurowym w Polsce, już po raz piąty.
Przedsięwzięcie organizowane jest przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, zaś wykonawcą jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), 23 Śląski pułk artylerii z Bolesławca oraz jednostki wspierające.
W czasie uroczystości otwarcia Centralnego Zlotu Klas Mundurowych, na wspólnym apelu w obecności kompanii honorowej wystawionej przez 11 batalion dowodzenia, stanęli uczniowie i nauczyciele klas mundurowych oraz organizatorzy i instruktorzy z jednostek wojskowych Czarnej Dywizji.
– Celem zlotu jest popularyzowanie wśród młodzieży etosu zawodowej służby wojskowej, historii i tradycji dziejów oręża polskiego, jak również kształtowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego. Pragniemy, aby młodzież w wyniku rywalizacji sportowych nabyła niezbędnych umiejętności do współdziałania w grupie, poznała wybrane zagadnienia żołnierskiego rzemiosła oraz zdobyła wiele nowych doświadczeń z zakresu edukacji proobronnej – powiedział generał dywizji Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.
Przez kilka kolejnych dni, niemal siedmiuset młodych ludzi z 16 klas mundurowych, wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich, konkurować będzie o miano najlepszych z najlepszych. Do udziału w tegorocznej edycji Zlotu zaproszono także uczniów ze szkół o profilach wojskowych z Litwy, Rumunii i Ukrainy.
Zwracając się do uczniów – uczestników zlotu, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, Zbigniew Ciosek powiedział: – Będziecie mieli możliwość zapoznania się z różnymi zagadnieniami szkoleniowymi, a także zapoznania się z tym, jak wygląda, jak szkoli się Wojsko Polskie. Zachęcamy do tego, abyście ten czas wykorzystali na nawiązanie kontaktów z żołnierzami, na rozmowę o tym, jak wygląda służba, bo bardzo liczymy na to, że wielu z was zdecyduje się wstąpić w szeregi wojska. Mamy wśród nas także trzy szkoły zza granicy. Bardzo liczymy na to, że dzięki nim będziecie mogli poznać jeszcze jeden aspekt życia żołnierza – aspekt kontaktów z sojusznikami.
Podczas intensywnej i emocjonującej rywalizacji uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnościami podczas manewrów sportowo – obronnych i szkolenia ogniowego. Nie lada wyzwaniem będzie również marszobieg rozgrywany się na dystansie ośmiu kilometrów. Ale to nie koniec emocji, bowiem na tej taktycznej pętli przewidziano szereg zadań do wykonania, jak między innymi ewakuacja rannego z pojazdu, dostarczanie amunicji na polu walki, czy maskowanie sprzętu – a wszystko wiąże się z czasem i precyzją wykonania.
Nad projektem patronat objął minister obrony narodowej.