Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mąż dał mi przykład

Róża Żywego Różańca mężów za żony? Dlaczego nie? Taka niedawno powstała w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przemkowie.

To inicjatywa oddolna. A zaczęło się tak: – Pewnego razu przyszła do mnie pani, która powiedziała, że chciałby założyć różę rodziców za dzieci. Gdy już powstała, pomyślałem, że trzeba iść za ciosem i utworzyć różę żon za mężów.

Ale w tym czasie w naszej diecezji odbywała się peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego, stwierdziłem więc, że trzeba to wykorzystać i najpierw stworzyć różę mężów za żony. I udało się – powstała, a teraz robimy kolejny krok i tworzymy różę żon za mężów. Chciałbym też, aby powstało więcej róż rodziców za dzieci – zauważa ks. Tomasz Westfal, wikariusz.

Panowie chwytają za różaniec

Obecnie za swoje żony modli się 16 panów. Brakuje jeszcze czterech, ale ks. Tomasz jest dobrej myśli. – Jest taka książka papieża Franciszka „Rodzina świat uratuje”. To zbiór papieskich katechez na temat rodziny. Jej tytuł dobrze obrazuje współczesny świat, ponieważ każdego dnia trwa walka o świętość w małżeństwie. Owszem, prawdą jest, że młodzież jest przyszłością Kościoła, ale skąd się ona bierze i skąd czerpie wzór? Z rodziny! – podkreśla ks. Tomasz. – Mężczyzna jest głową rodziny i ma dać przykład. Dziecko powinno widzieć, jak się modli rodzic, że idzie do spowiedzi, przyjmuje Komunię św. A modlitwa to bardzo ważny wyraz troski o rodzinę. Na pewno paniom łatwiej przychodzi modlić się za mężów, ale jak się zmobilizuje panów, to także chwytają za różaniec. Prawdziwy facet nie boi się uklęknąć i prosić za żonę, dziecko i sprawy życia codziennego. To wyraz jego odpowiedzialności, a to, niestety, nam w dzisiejszym świecie umyka, ale na pewno jest o co walczyć i jest to możliwe – dodaje.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama