GN 07/2020 Archiwum

Dziedzictwo sakralne

30 września wojewoda Władysław Dajczak przekazał symbolicznie bp. Tadeuszowi Lityńskiemu umowę potwierdzającą dotację na remont 27 zabytkowych obiektów.

Obecny na konferencji prasowej bp Tadeusz Lityński odwołał się do słów poety Cypriana Kamila Norwida, który powiedział, że miłość wyraża się przez piękno.

– Piękno katedry, jak również tak wielu sakralnych obiektów zabytkowych Dolnej Warty będzie mogło być jeszcze bardziej wydobyte. Aby jeszcze bardziej cieszyło tych, którzy są mieszkańcami tych miejscowości i gmin, ale także tych, którzy będą gośćmi, pielgrzymami czy turystami i którzy przyjadą tym pięknem się zachwycać – powiedział biskup.

Starania o pozyskanie środków trwało trzy lata. Wartość projektu „Dziedzictwo sakralne Dolnej Warty” to 20 mln złotych, a wartość dofinansowania – 17 mln złotych. – Głównym celem tego projektu jest poprawa warunków technicznych 27 zabytkowych obiektów – wyjaśniał ks. Wojciech Jurek, ekonom diecezji, który jest odpowiedzialny za projekt. – Chodzi o remont katedry, cmentarza Świętokrzyskiego oraz kościołów w gminach: Deszczno, Santok, Kłodawa, Bogdaniec, Lubiszyn i Gorzów – dodał.

W spotkaniu wzięli udział proboszczowie parafii, w których odbywać się będą remonty, a także władze lokalne. Na zakończenie wszyscy odmówili modlitwę o odbudowę gorzowskiej katedry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama