Nowy numer 3/2021 Archiwum

Madonna Głogowska odwiedziła kolegiatę przejdź do galerii

W głogowskiej kolegiacie 8 października odbył się wykład dr. Łukasza Nawrockiego pt. "Rekonstrukcja obrazu Madonny Głogowskiej Łukasza Cranacha Starszego".

Prelegent jest artystą malarzem, rzeźbiarzem, rekonstruktorem oraz konserwatorem dzieł sztuki. Jest również autorem wielu kopii i rekonstrukcji konserwatorskich, a także nowatorskiej metody badawczej pomocnej przy identyfikacji fałszerstw dzieł sztuki.

Wprowadzenia do wykładu dokonali ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej, oraz Dariusz Czaja, radny miejski i inicjator wydarzenia. A w ramach prelekcji na temat rekonstrukcji obrazu "Madonny Głogowskiej" dr Nawrocki przedstawił historię obrazu oraz ponad 500-letni związek tego arcydzieła z kolegiatą głogowską. Wyjaśnił takie pojęcia jak oryginał, kopia i rekonstrukcja konserwatorska. Jednym z wątków prelekcji było również omówienie i zilustrowanie najistotniejszych zagadnień oraz najciekawszych tajemnic warsztatu malarskiego Łukasza Cranacha Starszego.

Natomiast niecodzienną atrakcją spotkania była prezentacja unikalnej rekonstrukcji konserwatorskiej obrazu "Madonny Głogowskiej” namalowanej przez prelegenta na podstawie gruntownych badań konserwatorskich oraz takimi samymi materiałami i przy użyciu techniki i technologii malarskiej stosowanych w XVI wieku przez Łukasza Cranacha Starszego. Prezentacja dzieła sztuki cieszyła się ogromnym zainteresowaniem licznie zebranych głogowian. Przypomnijmy, że oryginał obrazu znajduje się od końca II wojny światowej na terenie Rosji i jego szanse na powrót do Polski są nikłe.

Wykład dr. Nawrockiego to pierwsze z planowanych wydarzeń związanych z przyszłoroczną 900. rocznicą powołania Kapituły Kolegiackiej w Głogowie.

Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama