Nowy numer 08/2020 Archiwum

Na lekcjach siadamy przy dużym stole

Jak wygląda katecheza w typowej szkole, wszyscy wiemy. A jak katechizuje się głuchonieme dzieci i młodzież?

Nie wyobrażam sobie innego miejsca pracy – mówi Elżbieta Braun, która od 15 lat uczy katechezy w Ośrodku dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach.

Język migowy nie jest trudny

Teologię studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po roku od ukończenia studiów, gdy była u rodziców w Tuplicach, usłyszała, że szukają katechety do szkoły dla niesłyszących w Żarach. – Zwolniłam się z Poznania, żeby spróbować, i nie żałuję – podkreśla Ela.

Co ciekawe, to właśnie dopiero tutaj nauczyła się języka migowego. – Kiedy przyszłam na rozmowę przed podjęciem pracy, powiedziałam ówczesnemu dyrektorowi, że obawiam się pracy z osobami niesłyszącymi z uwagi na brak znajomości języka migowego – wspomina katechetka. – Pan dyrektor Stasiak odpowiedział mi wtedy, że każdy nauczyciel, który rozpoczyna tu pracę, ma ten sam problem, ale po krótkim czasie potrafi rozmawiać ze swoimi uczniami. I faktycznie tak było! W większości klas byli wtedy uczniowie także słabosłyszący, którzy nauczyli mnie podstawowych znaków. Później ukończyłam kursy języka migowego. Nie jest on trudny, gdyż jest dużo mniej znaków miganych niż słów, którymi się posługuje osoba słysząca – dodaje.

Szkoła, w której rozpoczynała pracę, bardzo się różni od tej dzisiejszej. – Kiedyś byli tu tylko uczniowie niesłyszący i słabosłyszący lub osoby niemówiące. Dziś wielu takich uczniów uczy się w szkołach integracyjnych. Do naszej placówki, poza osobami z wadami słuchu i mowy, uczęszczają także osoby niepełnosprawne intelektualnie, autystyczne i z zespołem Aspergera. Kształcimy dzieci i młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż po zakończenie edukacji w Branżowej Szkole Zawodowej w zawodach kucharz i cukiernik – wyjaśnia Elżbieta. – Katechizuję na wszystkich etapach nauczania i cudownie jest patrzeć, jak uczniowie, którzy trafili do naszego ośrodka, nie potrafili powiedzieć, jak mają na imię, a kończą edukację, mając zawód i mnóstwo przyjaciół w swoim otoczeniu – dodaje.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • PAULUS
    21.11.2019 23:37
    Rozumie doskonale zadowolenie Pani Elżbiety z pracy .Na pewno dzieci te są bardzo wdzięczne.WidziaLem przypadkowo już takie migowe "misjonowanie" najmłodszych w połączeniu z obazem - film i wibracją muzyki z głosnika na stole , odczuwanym przez dzieci ręką. Szczęść Boze
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama