GN 07/2020 Archiwum

Z kim się utożsamiasz?

Ksiądz Tomasz Trębacz zachęca do poszukiwania inspiracji w życiu świętych.

Krzysztof Król: Kończy się październik. Z roku na rok coraz popularniejsze staje się Halloween. Jak wobec tego zwyczaju ma się zachować chrześcijanin?

Ks. Tomasz Trębacz: Na to wszystko trzeba spojrzeć spokojnie, nie można wszędzie widzieć diabła. Oczywiście, warto jasno powiedzieć, że Halloween nie jest świętem chrześcijańskim, swoje korzenie ma w wierzeniach celtyckich. I jeśli jest traktowane poważanie, może być niebezpieczne. Jeśli ktoś szuka w Halloween pewnej drogi do kultu takich czy innych demonów, może być to rzeczywistość bardzo niebezpieczna i wyrażać się w formie zniewolenia, nękania czy opętania. Natomiast tego, że dzieci chcą przebrać się za wróżkę, żeby zbierać cukierki, nie można demonizować. Każdy człowiek, który żyje sakramentalnie i modli się, ma naturalną ochronę przeciwko złu. Choć oczywiście niebezpieczeństwo zawsze jest. W swojej praktyce egzorcysty miałem jeden przypadek dziecka, które rodzice przywieźli po Halloween. Nie było opętane, ale miało cechy nękania demonicznego – zrywało się w nocy, czując czyjąś obecność. Jeśli dzieci już się przebierają, warto zadbać, aby był to jakiś superbohater, a nie postać demoniczna, bo dziecko zawsze utożsamia się z postacią, za którą się przebiera, i to może być niebezpieczne. Po prostu zapytajmy siebie, z kim chcielibyśmy, aby nasze dziecko się utożsamiało. Podobnie jest z dorosłymi, jeśli mamy na szyi krzyż, to znaczy, że utożsamiamy się z Bogiem, a jeśli pentagram czy podobny znak – z szatanem.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama