Czy tylko z komórką w ręku można się dziś dobrze bawić? Nie! Udowadniają to dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo- -Wychowawczej przy parafii w Jeninie. Wystarczy je zainspirować, a stworzą wyjątkową opowieść!
Teatrzyk Majstersztyk – to nazwa projektu, który zrealizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu razem ze świetlicą im. św. Jana Bosko „Radosna”, prowadzoną przez parafialną Caritas przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Jeninie.
– Dlaczego świetlica w to się włączyła? Bardzo spodobał się nam ten temat, a przy tym nasi podopieczni mogli rozwinąć się intelektualnie i manualnie – zauważa kierownik świetlicy Janina Cytlak, która zaangażowała się w projekt.
Uruchomić dziecięcą wyobraźnię
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była Katarzyna Chorążyczewska z biblioteki. To ona jest autorką „Legendy o Jeninie”, która stała się kanwą przedstawienia. – Pomysł pojawił się podczas wykładu Eugeniusza Cytlaka, współautora książki „Kościoły w gminie Bogdaniec”, którego zaprosiłam do współpracy w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wówczas po raz pierwszy usłyszałam historię wielkiego pożaru Jenina w 1807 r. Według relacji pana Cytlaka pożar został zainicjowany przez żołnierzy francuskich i w jego wyniku płonęła niemal cała miejscowość, łącznie z kościołem. Za sprawą cesarza Napoleona kościół odbudowano na koszt króla Prus, a postanowienie to było treścią dokumentu o pokoju w Tylży. Ta opowieść zrobiła na mnie takie wrażenie, że uznałam to za gotowy materiał na projekt – wyjaśnia pani Katarzyna.
Wybór padł na teatr kukiełkowy. To z kolei inspiracja innym projektem, który pani Katarzyna podpatrzyła podczas ubiegłorocznej edycji „Seniorów w akcji”. – Grupa seniorek z dzielnicy Orunia w Gdańsku przygotowała szydełkowe kukiełki, które wystąpiły w Oruńskim Teatrzyku Szydełkowym. Inicjatywa wydała mi się na tyle interesująca, że zaprosiłam liderkę projektu Lucynę Korytowską do współpracy za pośrednictwem wideo- konferencji. Była to świetna okazja do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń – zauważa Katarzyna Chorążyczewska.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się