Nowy numer 42/2020 Archiwum

Obywatelstwo dla bohaterskiego kierowcy

Wojewoda lubuski 6 listopada wręczył akty nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Andrijowi Sirovatskyiemu i jego rodzinie, który kilka miesięcy temu bohatersko ruszył na pomoc ofiarom wypadku drogowego.

Akty 21 października podpisał Prezydent RP Andrzej Duda.

O sprawie bohaterskiego kierowcy zrobiło się głośno 9 czerwca. Mężczyzna jechał wtedy do pracy w Norwegii. Na trasie A6 trafił na wypadek, w którym zderzyło się 6 samochodów osobowych i jeden TIR. Andrij Sirovatsky ruszył na pomoc osobom uwięzionym w rozbitych samochodach. Tę bohaterską postawę docenił m.in. wojewoda lubuski.

- W tym urzędzie, kilka miesięcy temu, rozmawialiśmy o tym, że marzysz, by być Polakiem. 24 lipca, gdy złożyliśmy wniosek o nadanie obywatelstwa, zwróciłem się do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o rozważenie możliwości przyspieszenia tej procedury. Dziś jestem bardzo wdzięczny za uwzględnienie mojej prośby i skrócenie, właściwie do minimum wszystkich formalności  - mówił wojewoda w czasie uroczystości.

Teraz rodzina musi wyrobić polskie dokumenty. Zadeklarowali, że będą chcieli uprościć pisownię swojego nazwiska. Zapytani o to, jaką wartość ma dla nich uzyskanie obywatelstwa, zgodnie stwierdzili, że da im ogromny spokój.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama