Bractwa z całej Polski obchodziły 6 listopada 15-lecie Stowarzyszenia Bractwa św. Jakuba w sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie.
Bractwa Jakubowe z Więcławic Starych, Lęborka, Szczyrku, Małujowic, Brzeska, Piotrkowa Kujawskiego, Ośna Lubuskiego oraz z Jakubowa uczestniczyły w uroczystościach jubileuszowych pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego.
- Szukając sedna dzisiejszej uroczystości, odpowiadamy na pytanie - po co zostało powołane Bractwo Jakubowe? Aby rozwijać Bożą miłość, porządkować naruszone przez grzech ludzkie dobro. W tym kontekście znajdujemy odpowiedź na pytanie o jakubowe szlaki. Człowiek na drodze jakubowej powraca do właściwych relacji z Panem Bogiem, z bliźnimi, co więcej, podejmuje czasami trud, aby relacje zostały uporządkowane w życiu innych ludzi, za których pielgrzym ofiaruje swoje cierpienie - powiedział ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła powstało w czerwcu 2004 r., a w październiku zostało oficjalnie zarejestrowane. Parafianie z Jakubowa chcieli przywrócić miejscowej świątyni dawną świetność, a jednocześnie odtwarzając średniowieczne szlaki św. Jakuba w Polsce, szerzyć jego kult i umożliwić pielgrzymowanie do grobu apostoła w Santiago de Compostela.
- Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce. Razem z innymi organizacjami turystycznymi i bractwami św. Jakuba przy parafiach budujemy działalność opartą na dwóch filarach. Jednym jest modlitwa, której wyraz stanowi m.in. coroczna pielgrzymka na Jasną Górę w ostatnią sobotę kwietnia,członków Bractw św. Jakuba oraz 153 parafii w Polsce. Drugim filarem jest nauka. Raz w roku organizujemy międzynarodową konferencję na temat kultu św. Jakuba. Obecnie odbywa się ona przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kilka lat temu powołaliśmy Parlament Jakubowy, aby rozszerzyć wspólne działanie o europejskie bractwa - powiedział ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła.
Obecnie w Polsce jest ponad 6 tys. km szlaków i 43 drogi św. Jakuba. Stowarzyszenie 25 lipca 2005 r. odtworzyło Dolnośląską Drogę św. Jakuba, z Jakubowa do Zgorzelca. Był to pierwszy w Polsce fragment Camino de Santiago, czyli europejskiej sieci szlaków pielgrzymich prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Podczas kazania bp Lityński, przypominając refleksje św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI, zwrócił uwagę na duchowy aspekt pielgrzymowania szlakami Camino de Santiago, jednocześnie podkreślając jego kluczową rolę w budowaniu europejskiej tożsamości. Biskup przypomniał osobiste doświadczenie spotkania z pielgrzymem wędrującym do Jakubowa.
- Przed laty ksiądz kustosz poprosił, abym pobłogosławił człowieka, który przeszedł kilkadziesiąt kilometrów. Zauważyłem obok pątnika żonę i dwie córki. Przyjechały, żeby go zabrać po pielgrzymce do domu. Mężczyzna wyszedł sam na trzy dni, wędrując do Jakubowa z archidiecezji poznańskiej. Widziałem błysk radości w oczach całej czwórki. Mężczyzna odnalazł coś w drodze, a one spotkały już kogoś innego, z głębszym doświadczeniem Pana Boga, miłości, która została być może lekko przykurzona przez codzienność. Właśnie na tym polega wielkość Szlaku Jakubowego oraz misja Bractwa Jakubowego, aby pomagać w dziele pielęgnowania życia wiary i tradycji pielgrzymowania, tak mocno wpisanej w życie Europy i naszej ojczyzny - mówił bp Tadeusz Lityński.