Nowy numer 08/2020 Archiwum

Podajmy sobie bratnie dłonie

Msza św. w intencji ojczyzny celebrowana przez bp. Tadeusza Lityńskiego w kościele pw. NMP Królowej Polski rozpoczęła świętowanie 101. rocznicy odrodzenia niepodległej Polski.

WGorzowie Wlkp. 11 listopada odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

– Dziękujemy za niepodległość, która pozwoliła wrócić do ojczyzny wygnańcom w mundurach i cywilnych ubraniach. Dziękujemy za wolność i niepodległość, która płynęła we krwi naszych przodków, którzy byli „chorzy” na Polskę. Oni mówili: „Wy nie wiecie, co znaczy nie znaleźć Polski na mapie Europy” – powiedział w kazaniu ordynariusz zielonogórsko-gorzowski. Odwołując się do przemyśleń o patriotyzmie św. Jana Pawła II, hierarcha zauważył, że demokracja bez wartości łatwo przekształca się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm, a stawianie na piedestał demokracji bez wartości też niesie ogromne niebezpieczeństwo. Biskup zauważył, że w ostatnim czasie siły polityczne i medialne mówią tylko o jednym, że wiodącym, najważniejszym tematem dyskusji jest ilość głosów posiadanych w obu izbach naszego parlamentu. Nie liczy się prawda, nie liczy się prawo do życia, prawo do własności, moralność, sumienie.

– Siostry i bracia, „wspólnota” to słowo stanowiące klucz do zrozumienia fenomenu odrodzenia niepodległej Polski. Jak prywata i podziały spowodowały upadek państwa polskiego, tak zjednoczenie sił całego narodu wokół idei niepodległości doprowadziło do jego zmartwychwstania… Trzeba konsekwentnie usuwać wszystko, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę – apelował bp Lityński.

Konkludując, odwołał się do niezwykle aktualnych, mimo upływu dziesiątków lat, słów gen. Józefa Hallera: „Na miłość Boga i ojczyzny zaklinam wszystkich Polaków, aby podjąwszy wielkie sztandary miłości, prawdy i wiary podali sobie bratnie dłonie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama