GN 07/2020 Archiwum

Mieć swoje zdanie

Najnowsza premiera Teatru Zdumienie to „Męczeństwo Piotra Oheya” na podstawie tekstu Sławomira Mrożka.

Pewnego dnia syn państwa Oheyów dostrzega w łazience tygrysa. Zaraz potem w ich mieszkaniu zaczynają pojawiać się nietypowi goście.

Poczynając od urzędnika, poprzez naukowca i szefa grupy cyrkowej, a na polityku kończąc. Każdy coś od Piotra Oheya chce, oczekuje, a wręcz wymusza… ale może tyle treści, bo naprawdę warto zobaczyć spektakl kleryków, którzy wciągają widza w swoją opowieść.

„Męczeństwo Piotra Oheya” to sztuka z 1958 r., ale wciąż dająca do myślenia. – Podtytuł to farsa, ale to bardziej tragifarsa – podkreśla Kinga Kaszewska-Brawer, która prowadzi paradyski teatr. – Ta sztuka to świetne odniesienie do współczesnych czasów, w których jednostka się gubi, nie wie, jak postępować i jak powiedzieć: „Nie!” – dodaje.

Teatr Zdumienie istnieje już od 16 lat. W repertuarze paradyskich alumnów są sztuki przeróżnych autorów. Grali zarówno sztuki Brandstaettera, Wojtyły, Przerwy-Tetmajera, jak i Ionesco, Mrożka czy Woody’ego Allena. Nie chcą jednak tylko bawić widza. – Nasz teatr pragnie czegoś więcej. Chce wzbudzić w widzach pewną refleksję, podsunąć kilka tematów do rozważań. Choć okraszenie tego odrobioną szaleństwa i zabawy nigdy nie zaszkodzi – zauważa dk. Paweł Mikołajczak.

Kleryków chętnych do grania w teatrze nie brakuje. – Pracy nad każdym przedstawieniem jest bardzo dużo, ale warto poświęcić ten czas. Teatr uczy odwagi i śmiałości, ale też otwartości na drugiego człowieka. I to nam na pewno przyda się w przyszłości! Teatr skłania do konkretnych przemyśleń, chociażby, że warto mieć swoje zdanie – zauważa Kamil Maćków z II roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama