Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z bitem w tle

„Więc wyjdź! Krzycz: chwała, chwała! No nie przestawaj, ziom! Chwała, chwała...” – to jeden z tekstów raperów, którzy 9 i 10 grudnia głosili rekolekcje szkolne w Krośnie Odrzańskim.

To pomysł tutejszych wikariuszy, któremu zielone światło dał proboszcz ks. Zbigniew Samociak. – Widzimy w szkole, że nasz język z językiem młodzieży coraz bardziej się rozchodzi.

Po drugie, Kościół młodym jawi się coraz częściej jako coś zupełnie niestrawnego i betonowego, przez co nie mogą się przedrzeć – zauważa ks. Michał Szot. – W związku z tym w tym roku postanowiliśmy zorganizować trochę inne rekolekcje szkolne i zaprosiliśmy zespół Muode Koty, który jest znany z tegorocznych Diecezjalnych Dni Młodzieży w Rokitnie. Chcieliśmy, żeby nasi uczniowie zobaczyli, że w ich języku da się powiedzieć: Jezus, Bóg, Kościół. I rzeczywiście, na tych rekolekcjach dzisiaj to wybrzmiało, ponieważ dwudziestoparoletni wykonawcy, używając języka młodych, ich slangu, mówili o swoim doświadczeniu Boga – dodaje.

Oprócz rekolekcji w szkole odbył się także koncert. – Taki prosty i autentyczny język przekazywany przez rówieśników jest dziś bardzo potrzebny. Nas, kapłanów, nie zawsze chcą dziś słuchać, a nasi goście po prostu opowiadali, jak Bóg zmienił ich życie i jak wpłynęło to na ich codzienność – wyjaśnia wikariusz.

Młodym z Kościołem, jak przyznaje jedna z uczennic, jest faktycznie coraz bardziej nie po drodze. – Są daleko od Boga i rzadko kiedy mamy okazję o tym porozmawiać, bo od razu jest zmiana tematu – przyznaje Weronika Maryniaczyk. – A takie rekolekcje to okazja na jego podjęcie. Niektórzy moi znajomi, którzy nie mają nic wspólnego z Kościołem, zaczęli o tym myśleć, i to już pierwszy ważny krok – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama