Nowy numer 44/2020 Archiwum

Strażak, pies i poszukiwania Nowonarodzonego

Gdzie jest dzisiejsza stajenka betlejemska? Bliżej niż się zdaje! Wciąż wystarczy popatrzeć w niebo, aby znaleźć drogę do Jezusa w bezbronnym człowieku.

Zwykle w Wigilię czy tuż przed nią biorę gitarę, zapraszam kilku znajomych i chodzimy od pokoju do pokoju, śpiewając kolędy.

Ktoś upiecze ciasto, ktoś przyniesie pierniczki i oczywiście jest opłatek. W tym roku to będzie 21 grudnia, bo 22 grudnia wyjeżdżam już na Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu – wyjaśnia Piotrek Palczyński. – Oczywiście kolędowanie w zielonogórskim hospicjum, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się nazajutrz po Trzech Królach – dodaje.

Z Taizé na onkologię

Ale wszystko tak naprawdę zaczęło się od Europejskich Spotkań Młodych Taizé. Piotrek pierwszy raz pojechał na nie do Bazylei w 2017 roku. – Po tym spotkaniu pojawiła się myśl, że modlitwę, lekturę duchową, rekolekcje, trzeba przekuć w czyn i wyjść z Dobrą Nowiną dalej – zwierza się zielonogórzanin, który jest zawodowym strażakiem. – To zaprowadziło mnie na onkologię do Zielonej Góry, gdzie chciałem odwiedzić kolegę. Ale gdy przyszedłem, to go nie zastałem, bo już go wypisano i zostałem z kawą dla niego i siebie w rękach. Wychodząc, zapytałem pielęgniarkę, czy jest jakaś osoba, której nikt nie odwiedza i do której mogę z tą kawą pójść. Wskazała mi pokój, ale dodała: „Uważaj, to jest diabeł wcielony”. Zapukałem i zapytałem zupełnie obcą osobę, czy wypije ze mną kawę? I tak poznałem Rafała. To ponadgodzinne spotkanie było dla mnie szokiem, bo Rafał od trzech lat walczył z chorobą nowotworową, a trzy razy powiedział mi, że jest szczęściarzem. Rafał miał 35 lat i znaliśmy się krótko, niecałe dwa miesiąca, bo pod koniec lutego odszedł. Odwiedzałem go kilkakrotnie i jego słowa „jestem szczęściarzem” bardzo mocno dały mi do myślenia. Zastanowiłem się nad moim narzekaniem na życie. Odkryłem, jak można być wdzięcznym za małe rzeczy. To było i jest moje zadanie, które odkryłem dzięki wspólnocie z Taizé – dodaje.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama