Nowy numer 44/2020 Archiwum

W Głogowie zamknięto kapsułę czasu

Rozpoczęto montaż miedzianych kopuł na wieżach kościoła pw. Bożego Ciała w Głogowie. Mieszkańcy miasta czekali na to od zakończenia drugiej wojny światowej.

Kapsułę czasu zamknięto 20 grudnia. Zostanie ona zamontowana w jednym z odbudowywanych hełmów wież. Umieszczono w niej m.in. akt erekcyjny na którym swoje podpisy złożyli: biskup Tadeusz Lityński - biskup diecezjalny zielonogórsko-gorzowski, Rafael Rokaszewicz - prezydent Głogowa, ks. kan. Stanisław Brasse -  proboszcz parafii pw. św. Mikołaja, Małgorzata Marciniak - inspektor nadzoru inwestorskiego, Łukasz Rup - kierownik budowy oraz Roman i Bartosz Sobota - przedstawiciele głównego wykonawcy robót (firma Sobota Sp. z o.o.).

Zamknięcie kapsuły czasu na wieży kościoła pw. Bożego Ciała w Głogowie.
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Kościół pw. św. Mikołaja w Głogowie wznieśli jezuici w latach 1696–1702. Był to projekt szwajcarskiego architekta Giulia Simonettiego. Wzmianki o pierwotnym kościele są jednak dużo starsze i pochodzą z roku 1403. Świątynia została dotkliwie zniszczona podczas II wojny światowej. Historyczny wygląd wież jest odtwarzany dzięki staraniom obecnego proboszcza ks. kan. Stanisława Brasse.

Zamknięcie kapsuły czasu na wieży kościoła pw. Bożego Ciała w Głogowie.
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

W sobotę 21 grudnia, jeśli pozwoli na to pogoda, na wieżach XVIII-wiecznej świątyni pw. Bożego Ciała zostaną osadzone hełmy, które uległy zniszczeniu podczas oblężenia miasta w 1945 roku.

Do kopuły trafiły także gazety, m.in. najnowszy numer "Gościa Niedzielnego".

Pełny tekst aktu erekcyjnego: TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama