GN 07/2020 Archiwum

Abraham i Mojżesz też pytali o swoje powołanie

„Przyjeżdżając tutaj, chciałem doświadczyć spotkania z Bogiem. Nie zawiodłem się” – to tylko fragment jednego z wielu świadectw uczestników rekolekcji „Gdzie jesteś?”.

W Domu Rekolekcyjnym im. św. Jacka (Jackówka) przy Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu już trzykrotnie odbyły się weekendy rekolekcyjne dla młodzieży męskiej od 14. roku życia, które poprowadzili: ks. Przemysław Janicki, ks. Damian Drop i ks. Łukasz Sławiński. Warto ten czas podsumować, ale też powiedzieć, co jeszcze przed nami.

Co to znaczy być mężczyzną?

Rekolekcje noszą nazwę „Gdzie jesteś?”. Były to pierwsze słowa, jakie Bóg skierował do Adama, który przez grzech zupełnie się pogubił. – To szukanie nas przez Boga jest powrotem do tego, co podstawowe, czyli odkrycia na nowo tajemnicy stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boże. Chcemy w tych rekolekcjach podprowadzać chłopaków do wejścia w dialog z Tym, który najlepiej ich zna – wyjaśnia ks. Sławiński. – Wszystko po to, aby mogli na nowo odkryć, co znaczy być mężczyzną, co to znaczy być chrześcijaninem. Dzięki właściwemu rozpoznaniu swojej tożsamości o wiele łatwiej jest poznać, do jakiej misji wzywa nas Pan Bóg. Właściwe przeżywanie siebie jako mężczyzny staje się podstawą do bycia dobrym mężem, ojcem, kapłanem czy kimkolwiek innym – dodaje. W rekolekcjach uczestnikom towarzyszą bohaterowie z kart Pisma Świętego. – Opowiadając ich historie, pokazujemy, że te znane i wielkie postacie przechodziły podobną drogę jak my. Mieli swoje pytania, rozterki i wątpliwości, potrzebowali czasu, by pewne sprawy w sobie przepracować we współpracy z Bogiem – wyjaśnia ks. Łukasz. – Dlatego kulminacyjnym i – jak to określają sami uczestnicy – najważniejszym momentem rekolekcji jest nocna adoracja. Tam w osobistym spotkaniu z Jezusem dokonują się najważniejsze rozmowy. Oczywiście rekolekcjom towarzyszą też inne aktywności, takie jak chociażby sport – dodaje.

Walka podczas adoracji

Co o tym czasie mówią uczestnicy? – Pierwszy raz na rekolekcje pojechałem za namową ks. Damiana Dropa. Miałem wiele obaw o to, jak to będzie. Do tej pory jeździłem na rekolekcje, gdzie były też dziewczyny, a tu mieli być sami chłopcy – przyznaje się Mateusz Ryszawy ze Szprotawy. Okazało się, że obawy były niepotrzebne. – Rekolekcje w Jackówce to przepiękny czas, w którego trakcie mogłem się wyciszyć, odpocząć od wielu obowiązków i być po prostu blisko Boga – wyjaśnia Mateusz. – Te rekolekcje uczą męskości i pokazują, jakim mam być mężczyzną. Dowiadujemy się o wielkich postaciach Pisma Świętego: Adamie, Abrahamie i Mojżeszu. Każdemu z nich Bóg dał jakieś zadanie. Mieli też trudności, problemy, niepoukładane życie. Z całego serca polecam uczestnictwo w rekolekcjach „Gdzie jesteś”. Ten czas daje wycieszenie i gwarancję odpoczynku duchowego, ale też „walki”, która odbywa się podczas adoracji. Jackówka jest omadlanym przez lata miejscem, które zachęca do wstania z kanapy, zmienienia czegoś w swoim męskim życiu, krok po kroku – dodaje.

Najbliższe koedukacyjne

Kolejne rekolekcje odbędą się po feriach zimowych. Wcześniej, bo od 17 do 19 stycznia, zupełna nowa propozycja pod hasłem: „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich Bóg”. – W styczniu zapraszamy na rekolekcje typowo powołaniowe, które będą koedukacyjne dla młodzieży od 17. roku życia. Będziemy stawiali pytania o rozeznanie powołania do bycia księdzem, siostrą zakonną, ale też żoną i mężem. Rekolekcje będą prowadzić nie tylko księża, ale też siostry zakonne oraz małżonkowie – zaprasza ks. Tadeusz Kuźmicki, ojciec duchowny paradyskiego seminarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama