GN 07/2020 Archiwum

Nie możemy poprzestać na odbudowie murów

Ksiądz Rafał Zendran przypomina, że głogowska świątynia przez wieki była miejscem wzrostu wiary, ale też szeroko pojętej kultury i nauki.

Krzysztof Król: To ważny rok dla głogowskiej kolegiaty…

Ks. Rafał Zendran: W roku 2020 obchodzimy uroczystość 900. rocznicy powołania Kapituły Kolegiackiej w Głogowie. To ważny punkt odniesienia dla polskiej i niemieckiej kultury oraz historii, który warto poznać.

Chociażby dlatego, że jest to najstarsza kapituła kolegiacka na Dolnym Śląsku. Katedralne były wcześniejsze, ale jeśli chodzi o kolegiacką, to na pewno jest najstarszą na Dolnym Śląsku i jedną z najstarszych w Polsce. Za datę powołania kapituły przyjmuje się rok 1120, który jest jednocześnie początkiem kościoła kolegiackiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie (wcześniej Zwiastowania NMP). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla przeciętnego mieszkańca takie słowa jak kapituła i kolegiata to abstrakcja. Dlatego w święta Bożego Narodzenia naszym parafianom i gościom wręczaliśmy specjalną broszurę, którą zatytułowaliśmy „Alfabet Kapituły Kolegiackiej”, aby mogli się zaznajomić z tematem.

Jakie hasła tam znajdziemy?

Oczywiście K jak kapituła, czyli zespół kapłanów, którego celem jest przede wszystkim sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych. Kapituła głogowska pełniła nie tylko ważną rolę wśród kleru katolickiego, ale także wywierała wpływ na życie religijne i duchowość całej ziemi głogowskiej.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama