GN 07/2020 Archiwum

Gwarancja trwałego związku

Są małżeństwem od 17 lat. Od 11 formują się w Domowym Kościele. Ta wspólnota nie tylko daje im siłę do codziennego życia, ale też pogłębia relacje małżeńskie i rodzinne.

To Alina Kukła i Piotr Kukła z Głogowa. – Dla mnie formacja w Domowym Kościele jest wielkim wsparciem w budowaniu relacji z mężem i dziećmi. Dzięki niej uczę się pokory, mówienia „przepraszam” i rezygnowania z siebie.

A przede wszystkim przypomina mi ona nieustannie, że jestem odpowiedzialna za zbawienie moich najbliższych – podkreśla żona, a jej mąż dodaje: – Dla mnie ta formacja jest pewną gwarancją trwałego związku małżeńskiego. Wzmacnia naszą miłość, a to przenosi się na nasze dzieci i relacje z nimi. Przekłada się to również na moje życie zawodowe, podejście do obowiązków w pracy, ale przede wszystkim do współpracowników.

Nie zobowiązania, ale łaska

Oboje wywodzą się z oazy młodzieżowej. Kilka lat po ślubie zrodziło się w nich pragnienie wspólnej formacji duchowej i razem ze znajomymi małżeństwami postanowili utworzyć krąg. – Formacja w Domowym Kościele to comiesięczne spotkania w kręgu małżeństw, rekolekcje oraz systematyczna realizacja zobowiązań. Jest ich siedem: codzienna modlitwa osobista, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska, codzienna modlitwa rodzinna, comiesięczny dialog małżeński, reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną) i uczestnictwo (przynajmniej raz w roku) w rekolekcjach formacyjnych – wyjaśnia Piotr. – Zobowiązania, które należy realizować w Domowym Kościele, pośród codziennych obowiązków małżeńskich i rodzinnych, wydawały się nam niemożliwe do wypełniania. Początki nie były łatwe, ale dzisiaj, z perspektywy czasu, widzimy, że są one naturalnym elementem naszego wspólnego życia małżeńskiego i rodzinnego. Traktujemy je nie jak zobowiązania, ale łaskę, dzięki której przeżywanie naszych trosk dnia codziennego jest łatwiejsze. Wymaga to dużego wysiłku i pracy, ale to się opłaca, bo wiemy, że formacja poprzez zobowiązania jest dla nas rodzajem zabezpieczenia życia małżeńskiego i rodzinnego. Oczywiście nie jesteśmy idealni i są dni, kiedy nie udaje się zrealizować jakiegoś zobowiązania – dodaje Alina.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama