Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Komentarz do badań niedzielnych praktyk religijnych w naszej diecezji

- 10-proc. spadek dominicantes w stosunku do roku 1999 jest już faktem, co potwierdzają dane z ostatnich 3 lat - zauważa ks. Andrzej Draguła.

W ostatnich 3 latach można mówić także o pewnej stabilizacji, jeśli chodzi o liczbę uczestniczących w Mszy św. niedzielnej. Od kilkunastu lat utrzymuje się ta sama liczba przystępujących do Komunii, co powinno cieszyć, ponieważ świadczy to o świadomym uczestnictwie w życiu sakramentalnym - kontynuuje.

Ksiądz Draguła podkreśla, że te dane należałoby teraz skonfrontować z badania demograficznymi, w tym z danymi pokazującymi proces faktycznego wyludniania się miast w województwie lubuskim. - Trzeba także podkreślić, że badania odnoszą się do modelu społeczeństwa stacjonarnego, a dzisiaj mamy społeczeństwo nieustannie migrujące, gdzie związek z parafią, ze względu na dużą mobilność, jest luźniejszy. Wydaje się, że istotne będą wyniki badań za rok, czyli pokazujące stan praktyk religijnych w roku 2019, który był naznaczony kryzysem wizerunkowym i instytucjonalnym Kościoła. Wciąż nie wiemy, jak zareagują na ten kryzys nasi wierni. Badania te należałoby także skonfrontować z badaniami religijności kolejnych kohort (pokoleń) - uważa ks. Draguła.

- Prof. Grabowska w książce pt. "Bóg a sprawa polska" wskazuje na galopującą sekularyzację najmłodszych pokoleń. Nie wiemy, jak się te pokolenia zachowają w przyszłości: czy zachowają swoje sekularyzacyjne nastawienie, czy też - tak też może się stać - przynajmniej częściowo powrócą do praktykowania wiary. Jeden fakt nie ulega wątpliwości: powiększa się sfera katolików kulturowych, a postulat ewangelizacji staje się palący - dodaje.

Najświeższe wyniki badań dotyczące naszej diecezji: TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy