GN 07/2020 Archiwum

Analogia do Nikifora

„Uwidocznić niewidoczne” – to tytuł ekspozycji, którą można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. W obrazach emerytowanego tokarza, który zaczął malować dopiero na emeryturze, dominuje tematyka sakralna, ale także pejzaż, malarstwo rodzajowe.

Na wystawę, którą można oglądać do 2 lutego, składa się 36 prac, w większości wykonanych w technice akwareli. – W twórczości Peregryma pejzaż geograficzny i ideowy, a właściwie religijny, tworzą jedną przestrzeń, świat wykreowany. W tej samej płaszczyźnie dokonują się wjazd Jezusa do Jerozolimy i przyjazd Jana Pawła II do Warszawy, zamach na papieża Polaka i wydanie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

Przykładów takiego przenikania się światów, a właściwie ich jedności, jest w twórczości artysty więcej. Można by zakwalifikować tę twórczość do realizmu magicznego, ale to realizm religijny, w którym cud jest na porządku dziennym, a św. Jan Paweł II sypie kwiaty duchowe albo otrzymuje krzyż od anioła przy zielonogórskim ratuszu – komentuje ks. Andrzej Draguła.

„Choć w pozornie prostej, a jednocześnie precyzyjnej formie, jest to twórczość wynikająca z fascynacji duchowością” – czytamy w broszurze. – To prawda. Malarstwo Peregryma należy zakwalifikować do gatunku artystycznego świadectwa, malarskiego wyrazu sposobu doświadczania i przeżywania wiary. A o świadectwie – jak wiadomo – się nie dyskutuje. W takich sytuacjach wprowadzenie kryteriów oceny wziętych z krytyki artystycznej niewiele wnosi. Nie można jednak powiedzieć, że sztuka doświadczenia i świadectwa nie jest sztuką pomysłu, idei czy tematu. Wiele z prezentowanych prac to wprost małe traktaty duchowe czy teologiczne, jak na przykład obraz ilustrujący sprzedanie winnicy czy też modlitwa za Telemacha w rzymskim Koloseum – zauważa ks. Draguła. – Porównanie malarstwa Stefana Peregryma do twórczości Nikifora Krynickiego, najsłynniejszego polskiego malarza samouka, narzuca się samo – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama