Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przygotowania do okrągłej rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

W Urzędzie Miasta Zielona Góra 13 lutego odbyło się pierwsze spotkanie komitetu obchodów 60 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich, które zaplanowano na 30 maja.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele miasta Zielona Góra, Wojewody Lubuskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Miasta Zielona Góra, instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, organizacji pozarządowych, policji i harcerstwa.

Obchody odbędą się 30 maja. Wstępny program uroczystości przewiduje:

  • złożenie kwiatów na grobie księdza Kazimierza Michalskiego,
  • Mszę św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej,
  • odsłonięcie pomnika ks. K. Michalskiego,
  • widowisko okolicznościowe na Placu Powstańców Wielkopolskich, na którym w 1960 r. doszło do starcia służb mundurowych z mieszkańcami miasta.

Autorem pomnika jest prof. Karol Badyna, który w swoim dorobku posiada liczne realizacje pomnikowe w kraju i za granicą, a także wiele projektów współczesnych kościołów i kaplic. Urodził się w 1960 roku w Stąporkowie. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w pracowni prof. Mariana Koniecznego w roku 1988 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Od 1988 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym krakowskiej ASP.

Wydarzenia zielonogórskie to antykomunistyczny zryw w obronie Domu Katolickiego w 1960 roku, do którego doszło 30 maja 1960 roku. Wtedy to na ulice Zielonej Góry wyszło pięć tysięcy mieszkańców. Był to jeden z największych protestów w PRL, jakie miały miejsce od czerwca 1956 roku do grudnia 1970 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama