GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Trzy i pół tysiąca lat historii

Chcesz wziąć do ręki repliki kamiennych tablic z Dekalogiem, wyjąć z glinianych dzbanów reprinty kilkumetrowych zwojów, rozwinąć kopię Tory, zobaczyć zapisane papirusy i faksymile pierwszych wydań Biblii? Przyjdź koniecznie do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

W holu biblioteki 11 lutego otwarto niezwykłą wystawę zatytułowaną „Historia Biblii – księga, która przetrwała wieki”. Można tam prześledzić ponad trzy i pół tysiąca lat historii Pisma Świętego.

– Zwrócę tylko uwagę na mały szczegół. Jest tam taki napis: „Proszę nie dotykać eksponatów”, ale proszę zauważyć, że słowo „nie” jest przekreślone – zaakcentował na wstępie Sławomir Szenwald, dyrektor WiMBP. Z ekspozycją po całej Polsce jeździ Dariusz Czyszczoń z Fundacji Areopag. – To po prostu historia Pisma Świętego i najlepiej opisana wystawa dotycząca Biblii w naszym kraju. Tutaj w godzinę można poznać historię Pisma Świętego. Ekspozycja jest całkowicie interaktywna. Można kartkować Biblię, dotknąć papirusów, pergaminów czy skór zwierzęcych – zauważa pan Dariusz. – Zachęcam gorąco, abyśmy pochylili się nad słowem Bożym i posłuchali, co ma nam do powiedzenia – dodaje. Śmiało można powiedzieć, że jest to też wydarzenie ekumeniczne, bo zgromadziło duchownych różnych wyznań. – Jest to wyjątkowa wystawa, bo przybliża Pismo Święte wszystkim chrześcijanom. Są tu dziś i prawosławni, i katolicy, i protestanci. To okazja do odkrycia i poczucia tej świętości z bliska – zauważa ks. Jarosław Szmajda z parafii prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Gorzowie Wlkp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama