Nowy numer 3/2021 Archiwum

Korzystajmy ze swoich talentów

W wielu parafiach wkrótce rozpoczną się rekolekcje szkolne, a pytanie: „Jak dotrzeć z przekazem Ewangelii do młodzieży?” spędza sen z powiek wielu nauczycielom religii, zarówno duchownym, jak i świeckim. Jaką odpowiedź ma znany polski ksiądz i raper?

Ksiądz Jakub Bartczak od 17 do 19 lutego głosił rekolekcje szkolne w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. – Rap to mój naturalny język od 20 lat.

Pomaga mi w praktyczny sposób np. w głoszeniu rekolekcji. Jako ksiądz znam o wiele skuteczniejsze sposoby przekazywania Ewangelii, jak np. udzielanie sakramentów, ale na pewno hip-hop pomaga w zaproszeniu do bycia wierzącym. To po prostu jakiś wstęp, bardzo powierzchowny, ale na pewno sprawia, że jestem słyszalny – zauważa ks. Jakub. Zdaniem rekolekcjonisty najważniejszy jest szacunek do każdego człowieka, który staje na naszej drodze, a także szczerość. – Mamy różną wrażliwość i jesteśmy różni, ale na miarę tego, jacy jesteśmy, mamy głosić Chrystusa. Ja używam swojego języka i wcale nie uważam, że jest lepszy czy gorszy. To jest mój język i każdy z nas ma coś do przekazania na swój sposób. Korzystajmy ze swoich talentów, a resztę zostawmy Bogu. W tych różnicach jest całe bogactwo Kościoła – dodaje. Skąd pomysł na zaproszenie właśnie ks. Jakuba Bartczaka? – Żyjemy w dziwnych czasach. Coraz częściej jesteśmy świadkami odejścia ludzi z Kościoła. Wielu młodych rezygnuje z lekcji religii. Dzięki jego muzyce i świadectwu mają możliwość zobaczenia, że kapłan to normalny człowiek – zauważa ks. Piotr Gniewaszewski, wikariusz parafii. Po reakcjach młodzieży widać, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. – Ten przekaz do mnie trafia. On nie patrzy na nas z góry, ale mówi o tym, co jest dla niego ważne – wyjaśnia Natalia (16 lat).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama