Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ciąg dalszy "Teologii w mieście" przejdź do galerii

W Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze odbyły się kolejne wykłady z cyklu "Teologia w mieście". Nad Wartą było o Apokalipsie i sumieniu.

Pierwszy wykład - "Jak czytać Księgę Apokalipsy?" - wygłosił ks. dr Andrzej Oczachowski. Drugim prelegentem był ks. Tadeusz Kuźmicki z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, który mówił o sumieniu. - W czasie spotkania chciałem podzielić się tym, co Kościół katolicki mówi o sumieniu, jak je rozumie. Sumienie jest rzeczywistością dotyczącą każdego człowieka, nawet człowieka niewierzącego - podkreśla ks. Kuźmicki. - Sumienie zatem jest gwarantem naszej godności. A co za tym idzie - powinniśmy darzyć szacunkiem każdego człowieka, nawet tego o odmiennych przekonaniach - dodał.

Kościół zakłada, że każdy człowiek ma w sumieniu pewną bezpośrednią zdolność do przeżywania obecności Boga. - W sumieniu tym człowiek odkrywa prawo, które mu zostało dane przez Boga, a które nakłania go do wybierania dobra, a rezygnowania ze zła. Sumienie, mówiąc za św. Tomaszem, podobne jest do prokonsula, który ogłasza wolę imperatora. Podobnie my nie mamy innej możliwości bezpośredniego porozmawiania z Bogiem, jak tylko dzięki naszemu sumieniu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy formowali swoje sumienie i słuchali go. To podążanie za własnym sumieniem jest tak ważne, że jesteśmy zobowiązani do tego nawet jeśli ono w niezawiniony sposób błądzi - wyjaśnia ks. Kuźmicki. - Naszym najważniejszym punktem odniesienia jest nasze sumienie, dlatego - jak naucza Sobór Watykański II - to według naszego sumienia będziemy sądzeni. Bóg w wieczności popatrzy na nas z perspektywy naszego sumienia - dodaje.

Kolejny wykład w ramach cyklu "Teologia w mieście" odbędzie się w Gorzowie Wlkp. 28 marca.

Wciąż można się zapisać. Szczegóły TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy