Nowy numer 43/2020 Archiwum

Echa Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich w Częstochowie

- Duszpasterz, który towarzyszy studentom w ich wchodzeniu w dorosłość i wspiera w realizacji życiowego powołania, jest najlepszym programem duszpasterstwa akademickiego - podkreśla ks. Rafał Mocny.

W Częstochowie 29 lutego  odbyło się I Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich. Nie zabrakło tam naszych diecezjan. Był to czas spotkania liderów, animatorów, prezesów i duszpasterzy.

Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów: „Czym jest Duszpasterstwo Akademickie i kim powinien być lider duszpasterstwa?” (o. Janusz Pyda OP) i „Jak reagować w trudnych sytuacjach? Rola lidera w perspektywie pracy z ludźmi w duszpasterstwie” (ks. Krzysztof Buchholz). – Uczestnictwo w forum było wspaniałą okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń różnych grup studenckich z całej Polski. W atmosferze otwartości wyraziliśmy chęć zacieśnienia współpracy między duszpasterstwami z różnych miast – wyjaśnia Anna Kanke z Duszpasterstwa Akademickiego Parakletos.

– Niewątpliwie organizacja forum w takim miejscu jak Częstochowa dodała mu jeszcze głębszego, wiążącego charakteru. To w końcu tutaj, pod obrazem Matki, Królowej Polski, Polacy zawsze jednoczyli się w poszukiwaniu pomocy i opieki. Jestem bardzo wdzięczna za to doświadczenie i mam nadzieję, że zaowocuje ono w życiu uczestników oraz ich duszpasterstw – dodaje.

Forum to także ważne doświadczenie dla słubickiego duszpasterza akademickiego. – Spotkałem się z niemal wszystkimi duszpasterzami akademickimi w Polsce. Podczas naszych warsztatów duszpasterzy zauważyłem, że kierunek obrany przez nasze duszpasterstwo akademickie wpisuje się w ogólne programy duszpasterstw akademickich – zauważa ks. Rafał Mocny.

– Towarzyszenie studentom w ich wchodzeniu w dorosłość i wspiera w realizacji życiowego powołania jest najlepszym programem duszpasterstwa akademickiego. Oczywiście każde duszpasterstwo akademickie w Polsce zmaga się z pozyskiwaniem członków duszpasterstwa. Z tym jak być atrakcyjną ofertą w gąszczu bardzo wielu innych propozycji. Zauważamy jednak, że studenci chętnie angażują się w akcje charytatywne. To dla nas też inspiracja na przyszłość – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama