W związku z ogłoszonymi wczoraj rekomendacjami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Lityński wydał nowe zarządzenia dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Na mocy tych zarządzeń diecezja przyjmuje wszystkie regulacje proponowane przez Radę Stałą KEP. Z decyzjami biskupa diecezjalnego wierni zostaną zapoznani podczas Mszy św. w najbliższą niedzielę. Ponadto w kościołach będzie czytany komunikat wojewody lubuskiego przypominający o konieczności zachowywania podstawowych zasad higieny oraz wzywający do przestrzegania zaleceń władz publicznych i właściwych służb.
Poniżej przedstawiam treść zarządzeń obowiązujących w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:
1. Z udziałem wiernych wolno odprawiać wyłącznie Msze św. i nabożeństwa pasyjne (Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale). Dozwolone są rekolekcje wielkopostne dla dorosłych ograniczone do Mszy św. z nauką rekolekcyjną. Nie należy natomiast organizować żadnych nabożeństw i spotkań dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zaplanowane liturgie połączone z udzielaniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze. Zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.
2. Mając na uwadze istniejące zagrożenie zdrowia oraz życia, biskup diecezjalny udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. następującym kategoriom wiernych:
a) osobom w podeszłym wieku,
b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
3. Korzystający z dyspensy zachęcani są do podejmowania w domu modlitwy osobistej i rodzinnej oraz do korzystania z radiowych, telewizyjnych lub internetowych transmisji Mszy św. Poza transmisjami w mediach ogólnopolskich TVP Gorzów oraz Radio Zachód będą w niedziele o godz. 10.30 transmitować Mszę św. z kaplicy parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp.
4. Księża odprawiający Msze św. zostali zobowiązani do starannego umycia rąk przed rozpoczęciem liturgii i po jej zakończeniu. Taki sam obowiązek ciąży również na wszystkich, którzy będą rozdawać wiernym Komunię św.
5. Przypomina się wiernym, że przepisy liturgiczne obowiązujące w Polsce przewidują możliwość przyjmowania Komunii św. na rękę. W zarządzeniu rady Stałej KEP zachęca się wiernych do takiej formy przyjmowania Komunii św. w obecnej sytuacji.
6. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
7. Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Należy się również powstrzymywać od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie.
8. Spowiedź dozwolona jest wyłącznie w konfesjonałach zaopatrzonych w folię ochronną oddzielającą penitenta od spowiednika. Należy dbać o higienę poprzez regularne mycie tych części konfesjonału, których dotykają penitenci.
9. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
10. Zaleca się, aby tam, gdzie jest to możliwe, kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, aby umożliwić wiernym osobistą modlitwę.
11. Przy zachowaniu należytych zasad higieny kapłani i nadzwyczajni szafarze mogą odwiedzać odwiedzać chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
12. Wiernych zachęca się do solidarności z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.
14. W parafiach nadal ma trwać modlitwa w intencjach już wcześniej podanych przez bp. Tadeusza Lityńskiego: o Boże miłosierdzie dla zmarłych w wyniku epidemii, o zdrowie dla chorych i wsparcie dla ich bliskich, lekarzy i opiekunów oraz o mądrość dla rządzących i roztropność dla obywateli. W kolejne niedziele będzie kontynuowany śpiew suplikacji po błogosławieństwie kończącym każdą Mszę św.