Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł wieloletni proboszcz parafii w Sławie

Wczoraj w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w wieku 89 lat i 63 roku kapłaństwa zakończył swoją ziemską pielgrzymkę emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - śp. ks. kan. Zenon Prętki.

Wczoraj w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze w wieku 89 lat i 63. roku kapłaństwa zakończył swoją ziemską pielgrzymkę emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - śp. ks. kan. Zenon Prętki.

Msza św. w intencji zmarłego kapłana zostanie odprawiona w sobotę 28 marca o godz. 8 w kaplicy Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. Msza św. w Sławie zostanie odprawiona po ustaniu pandemii koronawirusa.

Pogrzeb śp. ks. kan. Zenona Prętkiego odbędzie się w sobotę 28 marca 2020 r. o godz. 10 na cmentarzu parafialnym w Nowym Tomyślu przy ul. Lipowej.

Ks. kan. Zenon Prędki urodził się 10 marca 1931 r. w Koninie (powiat Nowy Tomyśl) w rodzinie Władysława i Stanisławy z d. Marciniak. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu i 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii w Szczepanowie. 28 lipca 1959 r. został proboszczem w Lubszy, a w 1962 r.  - w Niegosławicach. Tam zastała go reorganizacja struktur kościelnych przeprowadzona w 1972 r.

W jej wyniku ks. Zenon Prętki został włączony do duchowieństwa utworzonej wówczas diecezji gorzowskiej. 3 lutego 1981 r. mianowano go proboszczem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Sławie. 29 września 1997 r. bp Adam Dyczkowski przyznał mu godność kanonika R.M, a 1 lutego 2003 r. powierzono mu urząd dziekana Dekanatu Sława.

Kapłan przeszedł w stan spoczynku 1 sierpnia 2007 r. Na emeryturze pozostał w Sławie i nadal posługiwał duszpastersko w tamtejszej parafii.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia w sierpniu 2016 r. zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze.

Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama