Nowy numer 49/2020 Archiwum

Co z Pierwszą Komunią Świętą w maju?

Najnowsze diecezjalne zarządzenie mówi o dwóch wariantach. Wszystko zależy od tego, czy dzieci po Wielkanocy wrócą do szkoły.

Najnowsze zarządzenie bp. Tadeusza Lityńskiego z 26 marca mówi o dwóch wariantach.

- Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie św. do czasu ustania epidemii. Jeżeli natomiast po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii św. należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z proboszczem - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

- Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię św. swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby zaś rodzice nie zdecydowali się na I Komunię św. swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło - dodaje.

Biskup zachęcił również duszpasterzy, aby byli "w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby".

Pełny tekst najnowszego zarządzenia: TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama