Nowy numer 48/2020 Archiwum

Duszpasterstwo w czasie epidemii

Dotarcie do wiernych twarzą w twarz nie jest dziś możliwe i dlatego coraz więcej duszpasterzy decyduje się, aby dotrzeć do wiernych za pośrednictwem Internetu. Jak chociażby w Bobrowicach.

To zupełnie nowe wyzwanie duszpasterskie. – Nie możemy zaniedbać w tym czasie formacji duchowej i łączności z parafianami – zauważa ks. Adam Czeponis, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.

– Od 19 marca łączymy się z parafianami online w modlitwie różańcowej, gdzie już mamy prawie tysiąc wyświetleń, to pokazuje jak ludzie tego potrzebują. Dziś po raz drugi będzie wprowadzenie do modlitwy słowem Bożym. To pomoc dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w Eucharystii, a chcą przeżyć inaczej niedzielę. A jutro w Dzień Pański będzie internetowa transmisja Mszy św. o godz. 12.30 wraz z Gorzkimi Żalami – dodaje.

Na tym jednak nie koniec. – Już łączę się online z ministrantami tworząc dla nich materiały elektroniczne do formacji oraz przeżyłem pierwsze spotkanie formacyjne grupy oazowej online. W ten sposób odbyło się też spotkanie kręgu biblijnego i dwóch grup do bierzmowania. Zastanawiam się dalej, jak objąć formacją wszystkie grupy na parafii i myślę, że znajdziemy na to sposób. Pytanie inne, które mi się nasuwa, co np. z naukami przed chrzcielnymi, czy i tutaj sobie poradzimy? – zastanawia się wikariusz.

– Czas, który przeżywamy nie jest łatwy, wiele osób z którymi się kontaktuje przeżywa głęboki ból, że nie mogą uczestniczyć na żywo w Eucharystii i przyjąć Chrystusa do swojego serca. Jest to dla nas wszystkich czas próby, ale mam nadzieję, że wyjdziemy z tego czasu mocniejsi i bardziej zaprzyjaźnimy się z Bogiem – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama