Na tegorocznym Triduum Paschalnym nie spotkamy się w naszych kościołach. Jak będzie wyglądać w czasie epidemii i gdzie możemy śledzić relację z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego?
Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nazywa się jego Paschą. Dlatego trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Stanowi ono szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku, ze względu na stan epidemii, celebracje Triduum Paschalnego odbędą się bez udziału wiernych, z wyjątkiem Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył obrzędom liturgicznym Triduum Paschalnego w paradyskim kościele seminaryjnym. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Noc Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 19 ich transmisję przeprowadzi TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca obchód Triduum Paschalnego jest sprawowana w Wielki Czwartek (9 kwietnia) wieczorem na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z apostołami przed swoją męką i śmiercią. Ustanowił wówczas sakrament Eucharystii i kapłaństwa oraz pozostawił swoim uczniom przykazanie wzajemnej miłości. Ostatnią Wieczerzę Chrystus poprzedził gestem umycia nóg apostołom, dając im przykład pokornej służby. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu, uderza się w dzwony. Od tego momentu milkną one aż do Wigilii Paschalnej. W tym roku nie będzie obrzędu umycia nóg, który zazwyczaj ma miejsce po homilii. Nie urządza się również tzw. ciemnicy. Najświętszy Sakrament pozostawia się po liturgii jak zwykle w tabernakulum. W godzinach wieczornych poza liturgią wierni będą mieli możliwość indywidualnej modlitwy w kościołach, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń co do liczby osób w kościele. Podobnie w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę kościoły powinny pozostawać dostępne dla wiernych, którzy pragną się w nich pomodlić.