Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czy pamiętasz o nas? - reportaż z Niemiec

Kapłan naszej diecezji, ks. Przemysław Kot, studiuje teologię w Paderborn. Stamtąd pisze o epidemii koronawirusa w Nadrenii-Północnej Westfalii.

Nadzieję budzą reakcje zwykłych ludzi i reakcja Kościoła na tę trudną sytuację. Bardzo szybko powstała pomoc sąsiedzka dla osób starszych oraz w kwarantannie, potrzebujących jakiejkolwiek pomocy. Pojawiają się gesty solidarności. W Iserlohn, niedaleko Dortmundu, prywatny przedsiębiorca udostępnił za darmo na czas epidemii prowadzony przez siebie hotel samotnym seniorom, tak aby w tym czasie nie musieli się martwić o zakupy i wyżywienie. Podobnych informacji jest wiele. Lokalne radio regularnie podaje kolejne tworzące się grupy pomocy.

Czy pamiętasz o nas? - reportaż z Niemiec   Schloß Neuhaus - dzielnica Paderborn, dawna siedziba pierwszych biskupów z pięknym ogrodem. To jednak nie czas na zwiedzanie. Mieszkańcy pozostają w domach. Archiwum autora

W tej trudnej sytuacji także Kościół w Paderborn stara się od samego początku nadal aktywnie przepowiadać Słowo Boże. Zarówno poprzez transmisje liturgii w mediach, jak i materiały udostępnione na stronie diecezji. Nowe okoliczności pozwoliły na nowo postawić pytanie o to, jak możliwie aktywnie przepowiadać Boże Słowo, nie ograniczając duszpasterstwa jedynie do zwiększonej liczby transmisji na żywo. Poprzez stronę internetową diecezji koordynowane są wszelkie działania duszpasterskie w tym czasie: codzienna transmisja modlitw z katedry oraz linki do transmisji z niektórych parafii. Ciekawą inicjatywą jest jednak zachęta do aktywnego celebrowania liturgii Słowa Bożego w domu. Pod hasłem „liturgia domowa” można znaleźć pomoce dla rodziców, chcących sprawować takie nabożeństwo ze swoimi dziećmi a także gotowe wzory takiej modlitwy w gronie rodzinnym. Nie zabrakło także odpowiednich podpowiedzi stosownych pieśni liturgicznych wraz z podkładem muzycznym.

Inicjatyw w Paderborn nie brakuje, ciągle jednak jest niepokój o to, jak przepowiadać dziś Ewangelię, jak towarzyszyć w sprawowaniu liturgii domowej i nieść konkretną pomoc tym, którzy jej potrzebują. W tym czasie jesteśmy bowiem ewidentnie zaproszeni do tego, żeby uważniej słuchać Bożego Słowa, do którego mamy nieograniczony dostęp i dużo więcej czasu, żeby go słuchać. Abp Hans-Josef Becker, biskup Paderborn, zwrócił na to uwagę przede wszystkim kapłanów, pisząc w bardzo osobistym liście na Wielki Tydzień, że czas osobistej modlitwy nigdy nie jest czasem straconym, kiedy nowo możemy odkryć sens modlitwy w ciszy i brewiarza, jako modlitwy wstawienniczej za cały Lud Boży – czego w tym czasie wszyscy bardzo potrzebujemy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy