Nowy numer 3/2021 Archiwum

Duszpasterstwo w czasach pandemii koronawirusa w Żaganiu

Pandemia znacznie utrudnia prowadzenie duszpasterstwa, ale okazuje się, że w tym trudnym czasie też można poprowadzić zbiórkę ministrantów, spotkać się z bierzmowanymi czy dać słowo wsparcia dla Róż Żywego Różańca.

Od 20 kwietnia w parafii Wniebowzięcia NMP w Żaganiu znacznie więcej osób pojawia się na Mszy św., ale duszpasterstwo prowadzone jest teraz w znacznej części przez internet. - Nie zawieszamy formacji i choć internet nigdy nie zastąpi rzeczywistego spotkania, to w obecnych warunkach wykorzystujemy dostępną technologię - wyjaśnia Damian Wierzbicki, wikariusz parafii.

- Wszystko zaczęło się od różnych akcji dla ministrantów, który robili sobie zdjęcia w komżach przed telewizorem z transmisji Mszy św., a także włączali się w transmisję modlitwy różańcowej o 20.30. Później była akcja #pożyteczniespędzamczas, w której ministranci chwalili się zdjęciami przedstawiającymi ich pasje realizowane w domu. Później nagrywałem dla nich filmiki dotyczące np. przeżywania Triduum Paschalnego w domu. Poprosiłem także kilku starszych ministrantów z naszej diecezji, aby nagrali filmiki o modlitwie ministranta w domu - one również trafią na nasze zbiórki online. Obecnie spotykamy się w soboty na jednej z platform internetowych i prowadzimy kolejne spotkania formacyjne - wyjaśnia wikariusz.

Od kilku dni z inicjatywy proboszcza ks. Damian podjął formację online kandydatów do sakramentu bierzmowania. - Stworzyłem fanpage, rozesłałem informacje do rodziców i teraz komunikujemy się przez internet - opowiada ks. Damian. 

- Na fanpage'u kandydaci do sakramentu bierzmowania otrzymują materiały formacyjne przeznaczone na kolejne spotkania. Na tydzień biblijny zaplanowaliśmy wspólne połączenie przez aplikację i czytanie Ewangelii - dodaje.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama