Nowy numer 3/2021 Archiwum

Program duszpasterski na czas epidemii o Pierwszej Komunii Świętej

Diecezja zielonogórsko-gorzowskiej opublikowała program duszpasterski na czas epidemii. Znajdziemy tam m.in. informacje, że uroczyste celebracje I Komunii św. są odwołane, ale możliwe jest indywidualne przygotowanie.

Czytamy w programie m.in.: „Możliwe jest przygotowanie i udzielanie dzieciom sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii Świętej w formie indywidualnej lub w małych grupach – za zgodą proboszcza i na wyraźną prośbę rodziców oraz przy ich udziale. Przygotowanie i celebracje mogą odbywać się tylko w kościele z uwzględnieniem limitu osób i dystansu. W przygotowaniach można roztropnie wykorzystywać także komunikację online. Czas przygotowań i celebracji może rozciągnąć się nawet na okres wakacyjny”.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika Kurii Biskupiej – ks. Andrzeja Sapiehę, który przypomina, że parafialne uroczyste celebracje I Komunii św. są odwołane. – Wyznaczenie nowej daty tych uroczystości będzie możliwe dopiero po powrocie dzieci do szkół – wyjaśnia.

– Ponieważ nie wiadomo, kiedy ten powrót nastąpi – nie ma nawet pewności czy nowy rok szkolny od 1 września rozpocznie się w normalnym trybie – dlatego biskup diecezjalny zezwala proboszczom na indywidualne przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Warunkiem zawsze pozostaje wyraźna prośba rodziców o taką formę udzielenia ich dziecku I Komunii św. – dodaje.

Rzecznik Kurii podkreśla, że podczas przygotowań i samej celebracji należy przestrzegać obowiązujących aktualnie wymogów sanitarnych dotyczących limitu osób w kościele, dystansu, zasłaniania twarzy. – Rodzice, którzy pragną, by ich dzieci przyjęły I Komunię św. w większej grupie, podczas uroczystości parafialnej, mają prawo zaczekać z przygotowaniem swoich dzieci – wyjaśnia ks. Sapieha.

– To rozwiązanie z indywidualną I Komunią stanowi próbę odpowiedzi na pragnienie tych rodziców oraz samych dzieci, które są odpowiednio przygotowane i nie chcą zwlekać z przyjęciem Jezusa Eucharystycznego. Tym bardziej, że w obecnej sytuacji nie da się odpowiedzialnie określić, kiedy staną się ponownie możliwe uroczystości pierwszokomunijne w tradycyjnej formie – dodaje.

Pełny tekst programu duszpasterskiego: TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama