Dziś przypada 75. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wspólnie z Dyrektorem IPN Oddziału w Szczecinie dr. Pawłem Skubiszem złożyli kwiaty w Gorzowie Wielkopolskim pod pomnikiem więźniarek z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
Obóz koncentracyjny w Ravensbrück
W Ravensbrück utworzono w 1939 roku największy obóz koncentracyjny dla kobiet. Siedemdziesiąt Polek poddano tam brutalnym operacjom doświadczalnym. Więźniarki były wykorzystywane do pracy niewolniczej w obozie i w fabrykach przemysłu zbrojeniowego.
Tysiące kobiet, które pozostały w obozie, SS pędziło w kierunku północno-zachodnim w tzw. „marszach śmierci”. Trafiły tam m.in. konspiratorki z AK i uczestniczki powstania warszawskiego. W Ravensbrück więziono m.in. dr Wandę Półtawską, bliską przyjaciółka św. papieża Jana Pawła II.
W 1941 roku założono także obóz dla mężczyzn. Do końca trwania wojny trafiło do niego 20 tys. więźniów, w tym ponad 6 tys. Polaków.
Obóz został wyzwolony 30 kwietnia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. W 1959 r. na jego miejscu utworzono Muzeum Pamięci Ravensbrück.