GN 2/2021 Archiwum

75. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück

Dziś przypada 75. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wspólnie z Dyrektorem IPN Oddziału w Szczecinie dr. Pawłem Skubiszem złożyli kwiaty w Gorzowie Wielkopolskim pod pomnikiem więźniarek z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Siedemdziesiąt pięć lat temu dobiegła końca gehenna więźniarek i więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak złożył kwiaty pod pomnikiem więźniarek z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, upamiętniając 75. rocznicę wyzwolenia obozu. Pomnik więźniarek znajduje się na cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wlkp. Towarzyszył mu Dyrektor IPN Oddziału w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

– Obóz w Ravensbrück, który powstał w 1939 roku, był miejscem, które pokazywało uprzedmiotowienie i upodlenie drugiego człowieka. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet. W ciągu 6 lat przebywało tam ponad 132 tys. kobiet, w tym gronie znajdowało się 40 tys. Polek, które były traktowane w sposób bardzo brutalny – powiedział wojewoda Władysław Dajczak. – Chcemy dzisiaj, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu, pochylić głowy i oddać hołd tym wszystkim kobietom, które przeżyły w tym czasie straszną gehennę – dodał.

75. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück   Wojewoda lubuski Władysław Dajczak składa symboliczną wiązankę kwiatów. Archiwum LUW

Wojewoda Władysław Dajczak skierował słowa podziękowania do Zofii Nowakowskiej, która była inicjatorką powstania pomnika więźniarek z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w Gorzowie Wlkp. Pomnik stoi na grobie 16 kobiet – byłych więźniarek Ravensbruck. Zofia Nowakowska jako pierwsza odwiedzała w domach kobiety wyzwolone z obozu i jak podkreśla, pomnik symbolizuje przerwane życie. Monument wykonany jest ze sztucznego kamienia. Dwie kobiety spętane powrozami, z rozwianymi włosami, gestami wołają o pomoc. Trzecia niewiasta leży u ich stóp.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama