Nowy numer 42/2020 Archiwum

Lectio divina online

Duszpasterz Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze - ks. Krzysztof Hojzer - w Tygodniu Biblijnym zaprasza na lectio divina online.

Lectio divina - co to takiego? - To bardzo szlachetna próba wnikliwego czytania Pisma Świętego. Praktykowana od wieków. Zrodziła się z wielkiego pragnienia Kościoła, by lepiej poznać Boga, Jego subtelną obecność wśród nas. Sam Pan Jezus uczy nas: "Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to poprosicie, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni (...). Nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego" (J 15,7.15) - wyjaśnia ks. Hojzer.

- Kościół zrozumiał szybko, jak ważne jest życie słowem Boga. Dla Ojców Kościoła uważne pochylanie się nad Pismem Świętym, poza sakramentami, było głównym zadaniem. Nauczycielami duchowej lektury Biblii (lectio divina) byli Orygenes i św. Grzegorz z Nyssy na Wschodzie († 394) oraz św. Grzegorz Wielki († 604) i św. Bernard († 1153) na Zachodzie. W XII wieku Guigo II Kartuz w traktacie "Drabina do raju" wyróżnił 4 etapy modlitwy Pismem Świętym: lectio, meditatio, oratio i contemplatio - dodaje.

Metoda ta przetrwała do dziś.

Bezpośrednia transmisja online dziś o godz. 19.30 TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama