Nowy numer 23/2020 Archiwum

Wydawnictwo na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

"Święty Jan Paweł II a Kościół zielonogórsko-gorzowski" to tytuł najnowszej publikacji autorstwa bp. Pawła Sochy. Bogato ilustrowane opracowanie ukazało się nakładem diecezjalnej oficyny.

„Któż zna lepiej i kto lepiej opisze historię naszego lokalnego Kościoła i związków z Kardynałem Wojtyłą, a następnie z Janem Pawłem II?” – pyta retorycznie biskup diecezjalny Tadeusz Lityński we wstępie do publikacji przygotowanej przez biskupa pomocniczego seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Pawła Sochę, któremu w 1973 roku sakry biskupiej udzielił w katedrze gorzowskiej sam kard. Karol Wojtyła.

Autor opisuje wielowymiarowe związki Karola Wojtyły, potem biskupa, kardynała i papieża z Kościołem gorzowskim, Ziemią Lubuską, Głogowską i Pomorzem Zachodnim. Były to kontakty najpierw o charakterze krajoznawczo-wypoczynkowym, a potem duszpasterskim i przyjacielskim.

Okres niemal 50 lat omówiony jest według okresów rządów biskupów diecezji: Wilhelma Pluty (1986-1993), Józefa Michalika (1986-1993) i Adama Dyczkowskiego (1993-2005). Opracowanie obejmuje także relacje z biskupami pomocniczymi i bp. Stefanem Regmuntem.

Książka ukazuje najważniejsze wydarzenia i wypowiedzi św. Jana Pawła II do biskupów i diecezjan, a także niektóre ważne teksty z korespondencji urzędowej. Oczywiście w centrum znajduje się najważniejsze wydarzenie w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jakim była wizyta św. Jana Pawła II  2 czerwca 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Albumowe wydanie przygotowane przez Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dostępne jest w sklepach Diecezjalnej Księgarni św. Antoniego.

« 1 »
DO POBRANIA: |
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama