Nowy numer 48/2020 Archiwum

W sobotę święcenia kapłańskie w Paradyżu

Pięciu diakonów 23 maja przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń w paradyskim seminarium udzieli im bp Tadeusz Lityński. Jeden alumn przyjmie też święcenia diakonatu.

Obrzęd święceń ma miejsce podczas mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci na prezbiterów i diakonów zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Kandydaci do diakonatu zobowiązują się także do życia w celibacie.

Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia śpiewając litanię do wszystkich świętych. W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń.

W pierwszej kolejności udzielane są święcenia diakonatu: biskup najpierw w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów, a później odmawia specjalną modlitwę.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama