Nowy numer 48/2020 Archiwum

W sobotę święcenia kapłańskie w Paradyżu

Pięciu diakonów 23 maja przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń w paradyskim seminarium udzieli im bp Tadeusz Lityński. Jeden alumn przyjmie też święcenia diakonatu.

Po jej zakończeniu nowo wyświęceni diakoni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). W stroju diakońskim podchodzą do biskupa, który każdemu z nich wręcza księgę Ewangelii.

Następnie biskup udziela święceń prezbiteratu: w milczeniu nakłada ręce na głowy kandydatów, po nim to samo czynią wszyscy obecni na liturgii kapłani. Później biskup odmawia modlitwę konsekracyjną, a po jej zakończeniu nowo wyświęceni kapłani otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Biskup przekazuje im również patenę z chlebem i kielich winem i wodą. Obrzęd święceń kończy się symbolicznym pocałunkiem pokoju.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama