Co z tegorocznym festiwalem Muzyka w Raju?

Zaplanowane na ten rok edycje festiwalu "Muzyka w Raju" oraz cyklu koncertowego "Przedsionek Raju" nie odbędą się w swojej tradycyjnej formule i zostaną przełożone na przyszły rok. Nie oznacza to jednak, że znikają całkowicie.

Przeciwnie, obydwa projekty w nowej dla siebie odsłonie internetowej zapraszają słuchaczy i widzów w sierpniu („Muzyka w Raju”) oraz we wrześniu („Przedsionek Raju”). Szczegóły zostaną zaprezentowane na początku lipca.

Międzynarodowy festiwal „Muzyka w Raju” odbywający się w pocysterskim klasztorze w lubuskim Gościkowie-Paradyżu nieprzerwanie od roku 2003, a ostatnio także w innych miejscowościach Ziemi Lubuskiej, w sierpniu 2020 roku się nie odbędzie. Powody tej decyzji są oczywiste i nie wymagają żadnych dodatkowych wyjaśnień.
Twórcy festiwalu i związani z nim artyści mają nadzieję, że przygotowany od dawna oryginalny program tegorocznej edycji (można zapoznać się z nim na stronie internetowej festiwalu www.muzykawraju.pl) uda się zrealizować w przyszłym roku w dokładnie takiej samej lub nieznacznie tylko zmodyfikowanej formie. Wszyscy artyści potwierdzili już zresztą chęć wzięcia udziału w przesuniętej o rok XVIII edycji festiwalu.

Przełożenie festiwalu nie oznacza jednak, że w tym roku całkowicie zniknie on z panoramy letnich wydarzeń muzycznych, odbywających się w naszym kraju. Przeciwnie, w okresie od 7 do 23 sierpnia organizatorzy „Muzyki w Raju” zapraszają na jej, oby tylko jednorazową, wersję internetową. O szczegółach tej nietypowej dla festiwalu operacji poinformujemy na początku lipca.

W ramach wirtualnej odsłony festiwalu zaprezentowane zostaną po raz pierwszy unikalne rejestracje wideo wybranych koncertów z poprzednich edycji festiwalu, a także niepublikowane wcześniej materiały dźwiękowe.

Podobnie stanie się z cyklem koncertowym „Przedsionek Raju” (www.przedsionekraju.pl), który przeniesie się w tym roku, jednak dopiero we wrześniu, do internetu. Także w przypadku tego niezwykle popularnego projektu prezentującego muzykę dawną w małych miastach i na obszarach wiejskich planujemy realizację jego programu w przyszłym roku. Więcej szczegółów na temat wrześniowej internetowej wersji cyklu podamy na początku lipca.

Mecenasami projektów są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Partnerem głównym Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a partnerami i współorganizatorami m.in.: Urząd Miasta w Żaganiu, Gminy Świdnica i Świebodzin, Urząd Miejski w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Głogowie, BWA w Zielonej Górze, Żagański Pałac Kultury, samorządy i instytucje kultury w Jerzmanowej, Żarach, Brodach, Pszczewie, Skąpem, Brzeźnicy, Gubinie oraz w Krośnie Odrzańskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..