Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wystawa o Wydarzeniach Zielonogórskich

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze można obejrzeć wystawę "Wydarzenia Zielonogórskie, 30 maja 1960 rok", którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

30 maja jest znamienną datą w historii Zielonej Góry. Tego właśnie dnia, 60 lat temu, doszło tutaj do najbardziej dramatycznych momentów w powojennych dziejach miasta. Podczas obrony Domu Katolickiego zielonogórzanie wystąpili przeciwko MO i odwodom ZOMO.

W 1960 roku ówczesne władze postanowiły ograniczyć wpływy Kościoła na społeczeństwo Zielonej Góry i podjęły próbę przejęcia Domu Katolickiego, który od 1945 r. był – za zgodą władz – użytkowany przez parafię św. Jadwigi. Ksiądz Kazimierz Michalski, ówczesny proboszcz, prowadził w nim ożywioną działalność religijną i społeczno-kulturalną. Władze miasta, chcąc ograniczyć aktywność niepokornego kapłana, szantażowały go zapowiedzią odebrania budynku, a 15 marca 1960 roku wydano nakaz jego opróżnienia. Ostateczny termin eksmisji wyznaczono na 30 maja 1960 roku. Tego dnia zielonogórzanie, chcąc bronić Domu Katolickiego, wystąpili przeciw milicji i skierowanym przeciwko nim w późniejszych godzinach odwodom ZOMO. Milicja w walce z demonstrantami korzystała z pałek, gazu łzawiącego. Protestujący z kolei rzucali kostką brukową i kamieniami. Spalono dwa samochody milicyjne. Kilkaset osób zostało poszkodowanych. Wielu aresztowano i skazano. Represje nie ominęły miejsc pracy. Osoby biorące udział w manifestacjach przez długi okres nie mogły znaleźć zatrudnienia. Niektórzy wraz ze swoimi rodzinami zostali zmuszeni do opuszczenia miasta.

Na ten rok zaplanowane były okazałe uroczystości obchodów 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Niestety z uwagi na obecną sytuację w kraju wiele z nich zostało odwołanych. Wystawa jest jedną z nielicznych form upamiętnienia tego wydarzenia, tym bardziej więc zachęcamy do odwiedzenia Muzeum. Będzie ją można zwiedzać do 28 czerwca.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną informacje, zdjęcia, dokumenty i wspomnienia osób biorących udział w walkach o Dom Katolicki 30 maja 1960 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama