Nowy numer 47/2020 Archiwum

Boże Ciało w czasie pandemii

W najbliższy czwartek 11 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. W tym roku z racji epidemii w naszej diecezji obowiązują szczególne zasady organizowania procesji w dniu Bożego Ciała.

Procesje nie będą jak zwykle przechodzić przez ulice miejscowości, lecz jedynie wokół kościoła. - Nie urządza się również czterech ołtarzy. Tam, gdzie przejście wokół kościoła jest niemożliwe, księża wyjdą przed kościół z Najświętszym Sakramentem i udzielą błogosławieństwa eucharystycznego - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Księża biskupi udadzą się do kilku wiejskich parafii, gdzie będą przewodniczyć Mszy św. i wezmą udział w niewielkich procesjach wokół kościołów. Bp Tadeusz Lityński pojedzie do Wielisławic koło Strzelec Krajeńskich. Procesja wokół kościoła wyruszy tam po Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00. Bp Stefan Regmunt uda się do Zaboru niedaleko Zielonej Góry. Procesje zaplanowano tam po Mszy św. sprawowanej o godz. 11.30. Natomiast bp Paweł Socha będzie przewodniczył Mszy św. i procesji eucharystycznej o godz. 12.00 w Opalewie koło Świebodzina.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. - Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy zostało dokładnie opisane w Ewangeliach wg św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz w Pierwszym Liście do Koryntian św. Pawła Apostoła. Ponadto ewangelista Jan przekazał nam obszerną mowę Chrystusa na temat konieczności spożywania pokarmu eucharystycznego - wyjaśnia ks. Sapieha.

Kościół od początku dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. - Dlatego wierni nie tylko przyjmują Komunię św., ale również adorują Święte Postacie. Jedną z form tej czci jest procesja eucharystyczna, podczas której Najświętszy Sakrament jest uroczyście wynoszony z kościoła. Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach - tłumaczy rzecznik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama