Z Zielonej Góry do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu 1 sierpnia wyruszyła jednodniowa pielgrzymka. Mszy na rozpoczęcie przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę ma w tym roku głównie charakter duchowy i ogranicza się do dwóch jednodniowych sobotnich pielgrzymek.
Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Zachowując przepisy sanitarne wyruszamy na pielgrzymi szlak. Czujemy się odpowiedzialni za siebie i innych. To właśnie ta odpowiedzialność prowadzi nas pielgrzymią drogą, która jest drogą człowieka wiary – mówił bp Lityński.
Pielgrzymka to wyjątkowa okazja do pracy nad sobą i zbliżenia się do Boga. – Zawsze jak człowiek stanie w prawdzie i spojrzy na swoje życie w kontekście Bożych przykazań oraz wymagań Ewangelii, to będzie miał coś do zmiany. I właśnie wtedy człowieka powinien ogarnąć żal, ale też pragnienie, aby być coraz bardziej upodobnionym do Jezusa. Na tym polega to wejście na drogę pielgrzymią, na drogę tego szczególnego doświadczenia – mówił kaznodzieja.
– Chciałbym dzisiaj prosić, aby ten czas pielgrzymowania, mimo że krótki, bo jednodniowy, niech będzie intensywny i będzie zarezerwowany dla słuchania głosu Boga, który przemawia do nas bezpośrednio w swoim słowie, ale przemawia również przez brata i siostrę – kontynuował.
Nasze życie to pielgrzymowanie. – W życiu wiary z naszego horyzontu nie może zniknąć osoba Boga – podkreślił pasterz diecezji i kontynuował: – Czy dzisiaj jest potrzebne pielgrzymowanie? Czy ono ma sens? Tak! Ma sens! Wasza obecność jest świadectwem, bo wielu ludzi jest zalęknionych i odrętwiałych w wierze.
Przewodnikiem zielonogórskiej pielgrzymki jest ks. Krzysztof Kocz.