Nowy numer 3/2021 Archiwum

Parafialne zmiany

Wakacje to w naszej diecezji czas zmian personalnych w parafiach. Bywa, że budzą one wielkie emocje u wiernych, którym nieraz trudno zaakceptować odejście lubianego księdza.

Warto więc może przypomnieć naszym diecezjanom to, na co zresztą zwraca również uwagę opublikowany niedawno dokument watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa o roli parafii w misji Kościoła, a mianowicie, że duszpasterze muszą być w każdej chwili „gotowi do ewentualnego przeniesienia na inną parafię lub na inny urząd, jeśli wymaga tego dobro dusz albo potrzeba lub pożytek Kościoła”.

A skoro już jesteśmy przy nowym watykańskim dokumencie na temat parafii, to warto również zauważyć, że wskazuje on na konieczność misyjnego nawrócenia parafii, to znaczy takie przemiany dotychczasowego modelu funkcjonowania tej podstawowej instytucji duszpasterskiej, by stawała się ona ośrodkiem ewangelizacji, starając się docierać nie tylko do regularnie praktykujących katolików, ale również i do tych, którzy w kościele pojawiają się niezbyt często albo nawet wcale. Łatwo to powiedzieć, ale wykonać – już znacznie trudniej. Często bowiem rozmaite inicjatywy, szumnie nazywane „ewangelizacyjnymi”, bynajmniej nie docierają do stojących poza Kościołem, ale gromadzą już przekonanych. Przed naszymi parafiami stoi więc spore wyzwanie. Dokonywane przez biskupa zmiany personalne w parafiach służą właśnie temu, by te lokalne wspólnoty na to wyzwanie udzielały coraz lepszej odpowiedzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama