Nowy numer 3/2021 Archiwum

Otwarte dla wszystkich

Ksiądz Dariusz Mazurkiewicz ma nadzieję, że w paradyskich murach wiele osób będzie mogło odnaleźć swoje powołanie.

Krzysztof Król: 15 sierpnia paradyska świątynia zostanie podniesiona do rangi sanktuarium. Co to oznacza?

Ks. Dariusz Mazurkiewicz: Sanktuarium to miejsce, które ma przyciągać pielgrzymów i turystów religijnych, znajdujących się nieraz w skomplikowanych sytuacjach ludzkich i duchowych, by uzyskali pokrzepienie i nabrali sił do dobrego codziennego życia i duchowego wzrostu.

To miejsce, w którym wierni mogą spodziewać się jakiegoś większego duchowego dobra. Chcemy, by była tu też modlitwa i troska o kapłanów oraz nowe powołania kapłańskie, dlatego sanktuarium będzie nosiło tytuł Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

Dlaczego właśnie Paradyż?

Tutaj od ponad 70 lat istnieje seminarium, tutaj formowali się kapłani, którzy pracują w naszej diecezji. Nie ma chyba lepszego miejsca, by kontynuować modlitwę o nowe powołania. Zwłaszcza że przygotowujemy się do koronacji obrazu Matki Bożej, przed którym przez wiele lat modlili się wszyscy kandydaci do kapłaństwa.

Wiele osób pyta, co z przełożoną z powodu pandemii peregrynacją i koronacją?

Przygotowania, chociaż w spokojniejszym tempie, trwają, ale czekamy na moment, kiedy będziemy mogli zorganizować te wydarzenia w sposób bezpieczny. Nie podajemy na razie nowej daty uroczystości, ale mamy nadzieję, że to już niedługo. W październiku paradyscy klerycy rozpoczną formację w Gorzowie Wlkp., ale seminarium nadal pozostaje w Paradyżu. Jak to rozumieć? W ostatnim czasie pojawiły się pewne okoliczności, które przemawiają za prowadzeniem formacji w innym miejscu. Przede wszystkim przygotowujemy się do kompleksowego remontu budynku w ramach projektu termomodernizacyjnego i jeżeli uda się zrealizować nasze plany, to przed nami trzyletni remont, który pozwoli na modernizację seminarium przy zachowaniu jego zabytkowego charakteru. Ponadto dom w Gorzowie, w którym od października będzie odbywała się formacja alumnów, daje większe możliwości budowania wspólnoty. Oczywiście może się okazać, że po remoncie alumni, zwłaszcza gdyby było ich więcej, będą mogli wrócić do Paradyża. A na razie, tak jak dotychczas, będą się tu odbywać różne uroczystości diecezjalne. Również alumni nie zrywają całkowicie swojej relacji z Paradyżem i będą uczestniczyli w niektórych wydarzeniach.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama