Nowy numer 49/2020 Archiwum

Idź do seminarium

Ks. Tadeusz Kuźmicki o praktykach kleryków w czasie pandemii i rozeznawaniu powołania.

Krzysztof Król: Jak wygląda obecnie życie naszych przyszłych księży?

Ks. Tadeusz Kuźmicki: Klerycy, niestety, nie mogą odbyć swoich wszystkich praktyk tak jak to było w ubiegłym roku. Są jednak obecni w seminarium, hospicjum oraz w rodzinnych parafiach. Mamy nadzieję, że będą mogli planowo odbyć we wrześniu swoje praktyki katechetyczne w szkołach.

Dlaczego klerycy odbywają praktyki w ośrodku przy parafii św. Józefa?

Takie placówki to miejsce spotkania z cierpieniem, chorobą i ludzkimi ograniczeniami. Uczą one wrażliwości na bliźniego, szczególnie tego w potrzebie. Można to przyrównać do postawy miłosiernego Samarytanina, który pomógł człowiekowi, którego wcześniej minął kapłan i lewita. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, wrażliwość na cierpienie jest ważna. Dlatego dobrze jest, aby przyszli duchowni mogli zdobywać takie doświadczenia i rozwijać w sobie wrażliwość. Dobrego księdza powinna cechować empatia wobec ludzkiego cierpienia.

Na czym jeszcze polega formacja w seminarium?

Formacja seminaryjna obok przygotowania do bycia dojrzałym człowiekiem koncentruje się na również na byciu dojrzałym chrześcijaninem. Na pierwszym etapie formacji akcent kładziony jest bardziej na poznanie samego siebie, natomiast na drugim – na dbaniu o swoją więź z Bogiem oraz na pogłębianiu jej przez czytanie słowa Bożego oraz korzystanie z sakramentów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama