Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ustanowienie sanktuarium w Paradyżu

Uwzględniając żywy i trwający od bardzo długiego czasu kult Matki Bożej czczonej w paradyskim seminarium, 15 sierpnia bp Tadeusz Lityński ustanowi kościół seminaryjny w Gościkowie-Paradyżu sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

Aktu tego dokona podczas Mszy św. sprawowanej w Paradyżu 15 sierpnia o godz. 17.00. Nowe sanktuarium ma być miejscem szczególnej modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za wszystkich powołanych do służby w Kościele.

Uzasadniając swoją decyzję o ustanowieniu sanktuarium, bp Tadeusz Lityński w komunikacie skierowanym do diecezjan napisał, że w Paradyżu "od ponad 70 lat formują się kapłani pracujący w naszej diecezji, to tutaj także podczas modlitwy przed obrazem Matki Bożej Paradyskiej rodziły się nowe powołania, a kapłani przeżywający kryzysy powierzali swoją posługę opiece Maryi i zostawali wysłuchani. Dlatego pragnę, abyśmy w tym miejscu dalej prosili naszą Matkę o orędownictwo za powołanymi w naszej diecezji. Jest to ważne szczególnie w obliczu kryzysu powołań, który dotyka nasze wspólnoty i niesie zagrożenie, że w przyszłości w wielu parafiach zabraknie duszpasterzy".

Ogłaszając swoją decyzję związaną z ustanowieniem sanktuarium w Paradyżu, biskup diecezjalny zapowiedział również podjęcie poważnych prac remontowych w gmachu seminaryjnym. W ostatnich latach nowego blasku nabrał zwłaszcza tamtejszy kościół. Obecnie należy podjąć remont wnętrza części mieszkalnej pocysterskiego kompleksu. Dlatego - chociaż Paradyż nadal pozostaje siedzibą wyższego seminarium duchownego - od października alumni zamieszkają w gorzowskim Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty. Zmiana miejsca ich formacji wiąże się również ze zmianą na stanowisku rektora. Od 1 sierpnia został nim mianowany ks. dr Mariusz Jagielski, dotychczasowy dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Jako prefekt seminarium będzie go wspierał ks. dr Mariusz Dudka, który również od 1 sierpnia przejął kierowanie Instytutem Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp.

Dotychczasowy rektor paradyskiego seminarium, ks. dr Dariusz Mazurkiewicz, pozostaje w Paradyżu jako kustosz nowego sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama